Samorząd gminny – wyodrębniony w strukturze państwa związek społeczności lokalnej w radzie gminy, który z mocy prawa powołany jest do samodzielnego wykonywania zadań administracji publicznej, a także wyposażony w materialne środki umożliwiające realizację nałożonych zadań.
Gmina jest podstawową jednostką samorządu terytorialnego w Polsce. Rolę gminy szczegółowo określa ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
Gmina realizuje zadania poprzez swoje organy: radę gminy (organ stanowiący i kontrolny) oraz wójta (organ wykonawczy).
Rok 2020 jest szczególnym czasem dla polskiej samorządności. To właśnie w tym roku obchodzimy 30-lecie samorządu terytorialnego w Polsce. 8 marca 1990 roku Sejm przyjął ustawę o samorządzie gminnym. Natomiast 27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze wybory samorządowe do rad gmin.
Daty te są bardzo ważne dla lokalnej wspólnoty samorządowej, gdyż na ich podstawie osiem lat później w dniu 5 czerwca 1998 roku usamorządowiono wspólnoty powiatowe. Od tego momentu zaczęła odradzać się w Polsce samorządność. Reforma samorządowa uznana została za jedną z najbardziej udanych przemian minionego 30-lecia.