Zgodnie z Uchwałą nr XIV/71/2024 Rady Gminy Bralin z dnia 31 grudnia 2024 r. w sprawie wprowadzenia Regulaminu udzielania dotacji celowej na dofinansowanie wymiany pozaklasowych źródeł ogrzewania na źródła ekologiczne oraz budowy przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Gminy Bralin zmienionej uchwałą nr XV/77/2025 Rady Gminy Bralin z dnia 23 stycznia 2025 r. na terenie Gminy Bralin 01 marca ruszy nabór wniosków do programu dotacyjnego. Wnioski będzie można składać do 30 września 2025 r.
Wszystkich zainteresowanych uzyskaniem dotacji do przedsięwzięcia budowy przydomowej oczyszczalni ścieków zachęcamy do zapoznania się z informacjami zawartymi poniżej.
Regulamin programu oraz formularze wniosków dostępne są na dole strony w „Plikach do pobrania”.
W dniu 01 marca 2025 r. Urząd Gminy Bralin rozpocznie przyjmowanie wniosków o dopłaty do budowy przydomowych oczyszczalni ścieków (decyduje kolejność wpływu wniosków do Urzędu);
Wnioskodawcami mogą być właściciele lub współwłaściciele nieruchomości położonej na terenie gminy Bralin, dla której nie istnieją techniczne warunki przyłączenia do sieci kanalizacji sanitarnej.
Wysokość dopłaty wynosi do 50% kosztów poniesionych na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków – nie więcej niż 7 tys. zł. Przydomowe oczyszczalnie ścieków muszą posiadać stosowne atesty lub certyfikaty potwierdzające ich zgodność z normami obowiązującymi w przepisach prawa.
Dofinansowaniu nie podlegają:
1) przydomowe oczyszczalnie ścieków zlokalizowane na terenach, na których istnieje techniczna możliwość przyłączenia nieruchomości do istniejącej, projektowanej lub planowanej sieci kanalizacji sanitarnej,
2) koszty sporządzonej dokumentacji przedsięwzięcia,
3) koszty nadzoru budowlanego,
4) opłaty geodezyjne i inne związane z budową oczyszczalni ścieków.
Dotacja udzielana jest w formie refundacji kosztów, tj. wypłata środków może nastąpić dopiero po realizacji opisanej we wniosku budowy przydomowej oczyszczalni ścieków i po prawidłowym udokumentowaniu wykonanych prac i poniesionych kosztów. Dotacja nie będzie udzielana na urządzenia zakupione przed datą zaakceptowania wniosku, tzn. przed podpisaniem umowy.
Do wniosku należy dołączyć m. in.: dokument potwierdzający tytuł prawny do władania nieruchomością; zgodę pozostałych współwłaścicieli (dotyczy współwłasności), projekt techniczny instalacji (schemat producenta) z aprobatą Instytutu Ochrony Środowiska lub Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska lub deklarację zgodności z polską normą, mapę sytuacyjną z naniesioną na niej przydomową oczyszczalnią ścieków i przyłączeniami, kopię wydanego pozwolenia na budowę lub kopię zgłoszenia potwierdzającego zamiar przystąpienia do wykonania robót budowlanych dotyczących przydomowej oczyszczalni ścieków z zaświadczeniem właściwego organu o braku sprzeciwu do realizacji zadania, informację zarządcy sieci o braku technicznych możliwości podłączenia na sieci kanalizacji sanitarnej.
Złożenie wniosku nie jest jednoznaczne z udzieleniem dotacji.
TERMIN I MIEJSCE SKŁADANIA WNIOSKÓW
Wnioski można składać do 30.09.2025 r. w Urzędzie Gminy Bralin, ul. Rynek 3, 63-640 Bralin, w godzinach pracy Urzędu. Datą złożenia wniosku jest dzień i godzina wpływu wniosku.
Wniosek można złożyć osobiście lub za pośrednictwem poczty tradycyjnej. Wniosek musi być kompletny – zawierać wszystkie wymagane załączniki oraz posiadać wszystkie wypełnione pola. Wniosek należy wypełnić czytelnie i podpisać.
REALIZACJA DOPŁATY
Po złożeniu wniosku następuje jego weryfikacja, w celu sprawdzenia jego prawidłowości i kompletnego wypełnienia.
Po prawidłowej weryfikacji wniosku zostanie podpisana umowa o udzielenie dotacji celowej.
Wnioski niezakwalifikowane, złożone po terminie bądź po wyczerpaniu środków nie przechodzą na rok następny.
ROZLICZENIE DOTACJI
Po zrealizowaniu inwestycji w terminie określonym w Umowie, Wnioskodawca składa wniosek o rozliczenie dotacji wraz z wszystkimi załącznikami. Do wniosku o rozliczenie dotacji należy dołączyć:
Kserokopie dokumentu (faktura VAT/rachunek) potwierdzającego poniesione koszty inwestycyjne, dokument potwierdzający likwidację bezodpływowego zbiornika na ścieki (jeśli dotyczy).
WYPŁATA DOFINANSOWANIA
Dotacja zostanie wypłacona w terminie określonym w umowie, po akceptacji prawidłowo rozliczonego przedsięwzięcia.
UWAGA
Beneficjent jest zobowiązany do umożliwienia przeprowadzenia kontroli realizacji zadania, przez upoważnionych pracowników Urzędu Gminy Bralin, na każdym etapie realizacji zadania oraz po jego zakończeniu, przez okres trwałości tj. 5 lat od dnia zakończenia terminu realizacji zadania określonego w umowie.
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków o przepustowości do 5 m3 na dobę, wykorzystywanej na potrzeby własnego gospodarstwa domowego lub rolnego w ramach zwykłego korzystania z wód, na nieruchomości, dla której nie istnieją techniczne warunki przyłączenia do sieci kanalizacji sanitarnej, WYMAGA między innymi zgłoszenia wodnoprawnego, gdyż jest to wykonanie urządzeń wodnych służących do wprowadzania do ziemi ścieków oczyszczonych w przydomowej oczyszczalni ścieków na potrzeby zwykłego korzystania z wód.
Zgłoszenie wodnoprawne należy złożyć do odpowiedniej jednostki Wód Polskich przed planowanym terminem rozpoczęcia wykonywania czynności, robót lub urządzeń wodnych.
Obszar Gminy Bralin znajduje się w granicach dwóch Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej – część w Poznaniu, a część we Wrocławiu. Stąd zgłoszenie wodnoprawne należy dokonywać albo w Nadzorze Wodnym w Kępnie, albo w nadzorze Wodnym w Namysłowie.
Nadzór Wodny w Kępnie
ul. Wieluńska 9A
63-600 Kępno
tel.: +48 (62) 600 60 43
e-mail: nw-kepno@wody.gov.pl (Elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP: pgwwp-po/nwkepno)
Nadzór Wodny w Namysłowie – Kierownik: Aleksandra Zatylna
pl. Wolności 12
46-100 Namysłów
tel.: +48 77 402 63 85
e-mail: nw-namyslow@wody.gov.pl
Mapa jednostek organizacyjnych Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w celu ustalenia właściwego nadzoru wodnego znajduje się pod linikiem: https://www.arcgis.com/apps/mapviewer/index.html?webmap=e07e1f5b933642c39e56f05b29abff43
Jeśli zgłoszenie spełnia wszystkie wymagania, to nadzór wodny przyjmie to zgłoszenie, tzw. milczącą zgodą. Nadzór nie musi w takim przypadku wysyłać żadnego pisma o zgodzie na inwestycję na podstawie zgłoszenia wodnoprawnego.
Można przystąpić do wykonywania czynności, robót lub urządzeń wodnych po 30 dniach od dnia wpływu zgłoszenia do nadzoru wodnego. Jednak tylko wtedy, gdy nadzór nie wniesie decyzji o sprzeciwie. Termin liczony jest od złożenia kompletnego zgłoszenia
Do wniosku zgłoszenia wodnoprawnego należy zawsze dołączyć:
- dowód zapłaty opłaty
- mapę sytuacyjno-wysokościową z naniesionym schematem planowanych urządzeń wodnych (oczyszczalnia ścieków z drenażem)
- inne dokumenty wskazane przez nadzór wodny
Opłata za przyjęcie zgłoszenia wodnoprawnego wynosi 127,73 zł. Wpłacać ją należy na rachunek bankowy regionalnego zarządu gospodarki wodnej, któremu podlega nadzór wodny. Dowód zapłaty należy dołączyć do zgłoszenia wodnoprawnego.
Dodatkowe informacje dotyczące zgłoszenia wodnoprawnego można znaleźć pod linkiem: https://www.gov.pl/web/wody-polskie/zgloszenie-wodnoprawne