Nowa funkcja CEEB
Inwentaryzacja dotyczy budynków, które mają źródła ciepła oraz źródła spalania paliw o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW, może być przeprowadzona w formie elektronicznej poprzez wypełnienie formularza inwentaryzacyjnego w systemie CEEB. Po zakończeniu całego procesu baza automatycznie generuje uproszczoną analizę efektywności energetycznej budynku, która pozwala ocenić stan techniczny obiektu pod względem strat ciepła i emisji CO2. Uproszczona analiza efektywności energetycznej budynku podaje:
-wymagany i uzyskany współczynnik przenikania ciepła
-wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię użytkową, końcową i pierwotną
-zalecany wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię
-wielkość emisji CO2 budynku.
Przykładowe dane potrzebne do przeprowadzenia inwentaryzacji to m.in.:
-kształt budynku,
-rok budowy,
-wysokość ogrzewanych pomieszczeń,
-grubość ocieplenia podłogi, dachu, stropów, ścian zewnętrznych,
-informacja o rodzaju stolarki okiennej i drzwiowej,
-informacja o wentylacji,
-inne dane uszczegóławiające.
Dzięki takiej analizie właściciel budynku będzie w stanie lepiej zaplanować termomodernizację budynku, która pozwoli na poprawę jego efektywności energetycznej. Dane mają pozwalać także na określenie, z jakich programów publicznych związanych z termomodernizacją będzie można skorzystać.
Inwentaryzacja parametrów technicznych budynku jest całkowicie dobrowolna. Tak więc decyzja o jej realizacji należy do właściciela bądź zarządcy obiektu. Dodatkowo może ona być przeprowadzona w inny sposób niż tylko przez ankietę. Inwentaryzację można zamówić w swojej gminie poprzez CEEB, w ramach funkcjonalności “Zamów inwentaryzację budynku” bądź wykonać ją dodatkowo w trakcie przeglądu przewodów kominowych.
Źródło: zone.gunb.gov.pl,
Zapraszamy do zapoznania się z materiałami zamieszczonymi pod adresem:
https://zone.gunb.gov.pl/pl/inwentaryzacja-parametrow-technicznych-budynku-co-jest-na-czym-polega-i-jakie-niesie-korzysci