Mała wielka gmina... Bralin

Menu dodatkowe

Treść strony

Sierpniowe spotkanie z sołtysami

We wtorek 14.08.2018 r. w Urzędzie Gminy Bralin odbyło się kolejne spotkanie wójta Romana Wojtysiaka z sołtysami. Spotkanie miało na celu omówienie spraw bieżących dotyczących Gminy Bralin oraz jej mieszkańców. Wiodącym tematem wtorkowego spotkania była organizacja Dożynek Gminnych, które odbędą się w najbliższą sobotę w Nosalach.

Edukacyjna wizyta w Oxfordzie

                       

Zespół Szkół im. Ks. Michała Przywary i Rodziny Salomonów w Nowej Wsi Książęcej od lipca 2017 roku realizuje projekt POWERSE pt. „ Pomóż mi wyrazić siebie, bo razem możemy więcej, czyli jak pomóc dziecku ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi”.

Gmina Bralin uzyskała kolejne dofinansowanie

13.08.2018 r. do Urzędu Gminy Bralin wpłynęła informacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o uzyskaniu kolejnego dofinansowania. Tym razem w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 -2020, Działanie 2.3 „Gospodarka wodno ściekowa w aglomeracjach” gmina Bralin uzyskała dofinansowanie na realizację projektu pod nazwą: „Budowa kanalizacji sanitarnej wraz z wymianą sieci wodociągowej w Mnichowicach”.

Jubileusz 90. urodzin Julii Kozińskiej

W miniony wtorek, 7 sierpnia 2018 roku, wójt gminy Bralin kontynuując zwyczaj odwiedzania jubilatów naszej gminy, wraz z kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego Marzeną Urbańską zawitali do pani Julii Kozińskiej -  mieszkanki Taboru Wielkiego, świętującej jubileusz 90 urodzin.

Awanse na stopień nauczyciela mianowanego

W dniach 3 i 6 sierpnia 2018 r. odbyły się w Urzędzie Gminy Bralin egzaminy dla nauczycieli ubiegających się o awans zawodowy na stopień nauczyciela mianowanego zatrudnionych w placówkach oświatowych , dla których organem prowadzącym jest Gmina Bralin.

                                                                                                                       OGŁOSZENIE !!!

Urząd Gminy Bralin informuje, że z powodu wysokich temperatur w dniach od 08 do 10 sierpnia 2018 r. Urząd będzie czynny w godzinach od 5.30 do 13.30. Za powstałe utrudnienia przepraszamy.

                                                                                                                            Wójt
                                                                                                              inż. Roman Wojtysiak

W mieście, gdzie nie tylko pierniki są słynne…

…pod tym hasłem, dzięki dofinansowaniu gminy Bralin, młodzież i służba liturgiczna ołtarza parafii pw. Św. Anny realizowała projekt, który odbył się w pierwszym tygodniu wakacji - w dniach od 25 do 29 czerwca 2018 r.

Chodnik w Chojęcinie będzie remontowany

3.08.2018 r. w Urzędzie Gminy Bralin wójt Roman Wojtysiak podpisał umowę z Firmą Handlowo- Usługową Andrzej Kruszelnicki z siedzibą w Rzetni. Umowa zobowiązuje wykonawcę do wykonania remontu chodnika i zjazdów o długości 224 m w Chojęcinie.

Susza nie ominęła gminy Bralin

Brak deszczu oraz wysokie temperatury spowodowały suszę w całym kraju. Niestety klęska suszy dotknęła również rolników z naszej gminy.

Dożynki Gminne 18 sierpnia

Wspomnienie

We wtorkowy poranek dotarła do nas smutna i wstrząsająca wiadomość o śmierci Zbigniewa Łatki – wieloletniego Sekretarza Gminy. Zbigniew Łatka miał 53 lata.

                                                                                                INFORMACJA !!!

Informujemy, że ze względu na uroczystość pogrzebową śp. Zbigniewa Łatki, w dniu 03.08.2018 r. Urząd Gminy Bralin od godziny 11.45 będzie nieczynny.
           
                  Za niedogodności przepraszamy.


                                                                                                          Wójt
                                                                                              inż. Roman Wojtysiak 
 

Trwają „Tęczowe wakacje”

Po raz kolejny Świetlica Profilaktyczno – Środowiskowa „Tęcza” w Bralinie przy wsparciu finansowym Urzędu Gminy Bralin organizuje dla dzieci z naszej gminy akcję letnią pod nazwą „Tęczowe wakacje”

Jubileusz 60-lecia ślubu

Jubileusz diamentowych godów świętowali  Państwo Marianna i Józef Musiałowie z Nowej Wsi Książęcej-Parcele Z tej okazji zastępca wójta gminy Bralin Robert Kieruzal wraz z kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego Marzeną Urbańską złożyli wizytę dostojnym jubilatom.

Wielkie gwiazdy na 9 edycji festiwalu Lokal!

Nominowany do największej polskiej muzycznej nagrody Fryderyki zespół Mikromusic będzie 1 września tegoroczną gwiazdą festiwalu Lokal w Bralinie organizowanego przez ARTwarium.

Obchody Święta Policji

24 lipca 2018 r. przed komendą Powiatową Policji w Kępnie odbyła się uroczystość z okazji obchodów Święta Policji. Oprócz funkcjonariuszy policji uczestniczyli w niej przedstawiciele władz państwowych, samorządu terytorialnego ,instytucji publicznych, kościoła oraz mieszkańcy, którym stróże prawa codziennie służą pomoc i zapewniają bezpieczeństwo.

Jubileusz Anieli Walczak

W środę 18.07.2018 r. jubileusz 90 urodzin obchodziła pani Aniela Walczak, mieszkanka Nowej Wsi Książęcej. Sekretarz gminy Bralin Zbigniew Łatka wraz z kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego Marzeną Urbańską odwiedzili jubilatkę.

Jubileusz Pelagii Domagały

We wtorek 17.07.2018 r. swoje 90 urodziny obchodziła mieszkanka Chojęcina-Szumu Pelagia Domagała. Z tej okazji z kwiatami i życzeniami kolejnych lat w zdrowiu i spokoju, jubilatkę odwiedził wójt gminy Bralin Roman Wojtysiak oraz kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Marzena Urbańska.

Jubileusz Anny Raczyńskiej i Alfonsa Puchały

Mijający tydzień obfitował w uroczystości jubileuszowe mieszkańców gminy Bralin. W poniedziałek 16.07.2018 r. wójt gminy Bralin w towarzystwie kierownika Urzędu Stany Cywilnego Marzeny Urbańskiej odwiedził dwóch jubilatów.

Kreatywnie i pomysłowo w bibliotece

W Bibliotece Publicznej w Bralinie odbyło się  kolejne spotkanie młodzieży realizującej projekt „Latająca Galeria SZATNIA”. 

Piknik Seniorów w Chojęcinie-Parcelach

W sobotę 14 lipca 2018 r. w Domu Ludowym w Chojęcinie-Parcelach odbył się piknik rekreacyjny dla sympatyków i członków koła. Uroczyste spotkanie było zorganizowane przez Związek Rencistów Emerytów i Inwalidów w Chojęcinie-Parcelach.

 

Wizyta delegacji Gminy Bralin w Svinicy

Przedstawiciele Gminy Bralin od 6 do 11 lipca przebywali na Słowacji na zaproszenie partnerskiej Gminy Svinica. 5-osobowej delegacji przewodniczył wójt Roman Wojtysiak.

Nadzwyczajna sesja Rady Gminy Bralin

16 lipca 2018 r. została zwołana nadzwyczajna sesja Rady Gminy Bralin, której celem było podjęcie m.in. uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej na 2018 r. Nadzwyczajna sesja została zwołana z uwagi na możliwość otrzymania przez Gminę Bralin po blisko dwóch latach starań dofinansowania ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktury i Środowiska na budowę kanalizacji sanitarnej wraz z wymianą sieci wodociągowej w Mnichowicach. Aby można było podpisać ostateczną umowę na dofinansowanie konieczne było szybkie podjęcie uchwały. Uchwały na poniedziałkowej sesji zostały niemalże jednogłośnie podjęte.

Mała książka – Wielki Człowiek

Biblioteka Publiczna w Bralinie zakwalifikowała się do projektu Instytutu Książki „Mała książka – Wielki Człowiek” skierowanego do dzieci w wieku 3 lat i ich rodziców. Już od września br. każdy trzylatek, który odwiedzi bralińską bibliotekę otrzyma Wyprawkę Czytelniczą a w niej książkę „Pierwsze wiersze dla …” oraz Kartę Małego Czytelnika do zbierania bibliotecznych naklejek.

Piknik rekreacyjny Koła PZERiI w Bralinie

8 lipca 2018 r. na Stadionie Ludowego Klubu Sportowego „Sokół” Bralin odbył się organizowany przez bralińskie koło PZERiI we współpracy z Urzędem Gminy Bralin piknik rekreacyjny na świeżym powietrzu.

 

„Śląski Ikar” z szansą na kolejną nagrodę

Film dokumentalny „Śląski Ikar – Antoni Gabriel” w reż. Jana Zuba został nominowany do nagrody "Zamość Perła Renesansu" 6. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”. Film opowiada niezwykłe losy dawnego mieszkańca Mnichowic, który w październiku 1936 r. odbył lot samolotem własnej konstrukcji.

Jubileusz 90. urodzin

Z okazji pięknych 90. urodzin pani Leokadii Długowskiej z Chojęcina-Parcele 2 lipca 2018 roku wójt Gminy Bralin Roman Wojtysiak oraz kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Marzena Urbańska odwiedzili jubilatkę.

Rekrutacja do Samorządowego Żłobka "Wiosenka"

Rekrutacja do Samorządowego Żłobka "Wiosenka" w Bralinie na rok szkolny 2018/2019.

Wizyta młodzieży z Chocza w Bralinie

Uczestnicy projektu „Wędrujemy, czyli nasze stopy” w dniu 25 czerwca br. gościli w naszej małej, wielkiej gminie Bralin młodzież z Chocza, która również realizuje projekt w Programie Równać Szanse. Po krótkich zabawach integracyjnych podzieliliśmy się swoimi doświadczeniami w pracy w projekcie, co uświadomiło nam, że jesteśmy częścią społeczności, która powinna się angażować w życie swojej „Małej Ojczyzny”.

Wójt Roman Wojtysiak z absolutorium

Wójt Gminy Bralin Roman Wojtysiak otrzymał absolutorium za rok 2017. Sesja absolutoryjna odbyła się w środę 27.06.2018 r. w Urzędzie Gminy.

Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze w Bralinie

24 czerwca 2018 roku na stadionie sportowym w Bralinie odbyły się kolejne Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze. Organizatorami tegorocznych zawodów były: OSP Bralin i OSP Chojęcin, Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Bralinie oraz Wójt Gminy Bralin.

8. edycja Bralińskiego Crossu Rowerowego im. Jana Lissowskiego

23 czerwca 2018 r. odbyła się kolejna już VIII edycja Bralińskiego Crossu Rowerowego im. Jana Lissowskiego o Puchar Wójta Gminy Bralin Romana Wojtysiaka. Organizatorem wyścigu było Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Bralińskiej, a gościem honorowym zawodów był syn patrona wyścigu-Tomasz Lissowski, historyk i dziennikarz szachowy.

Jubileusz 93. urodzin

W piątek, 22 czerwca 2018r. doniosły jubileusz 93. urodzin obchodził Wacław Kujawa z Bralina. Z tej okazji życzenia jubilatowi złożył osobiście wójt gminy Bralin Roman Wojtysiak wraz z Z-cą Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego Wioletą Zalesińską.

Zakończenie roku szkolnego w Nowej Wsi Książęcej

22 czerwca 2018 r. o godzinie 9.30 w Zespole Szkół im. ks. Michała Przywary i Rodziny Salomonów w Nowej Wsi Książęcej odbyła się uroczysta akademia z okazji zakończenia roku szkolnego 2017/2018. Dyrektor szkoły Elżbieta Kuropka serdecznie powitała wójta Gminy Bralin Romana Wojtysiaka, kierownika Referatu Oświaty Sławomira Bąka, przewodniczącą Rady Rodziców, nauczycieli oraz uczniów.

Zakończenie roku szkolnego w Szkole Podstawowej w Bralinie

22 czerwca 2018 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Bralinie pożegnali rok szkolny 2017/2018. W pierwszej z kilku zaplanowanych uroczystości udział wzięli: dyrektor szkoły Adam Pruban, zastępca dyrektora szkoły Krystyna Żary, wójt gminy Bralin Roman Wojtysiak, kierownik Referatu Oświaty Sławomir Bąk, oraz przewodnicząca Rady Rodziców Aleksandra Kubacka.

Żegnaj, szkoło!

20 czerwca 2018 r. w Świetlicy Profilaktyczno-Środowiskowej „Tęcza” w Bralinie odbyło się zakończenie roku szkolnego klas gimnazjalnych Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika. W uroczystości udział wzięli: dyrektor placówki – Adam Pruban, zastępcy dyrektora – Karolina Forysiak i Krystyna Żary, wójt Roman Wojtysiak, ksiądz proboszcz Roman Krzyżaniak, przewodnicząca Rady Rodziców Justyna Kabot, nauczyciele oraz uczniowie i ich rodzice.

Młodzi piłkarze zakończyli sezon

18.06.2018 r. na stadionie LKS „Sokół” Bralin odbyła się uroczystość zakończenia sezonu piłkarskiego wychowanków Świetlicy Profilaktyczno-Środowiskowej „Tęcza” w Bralinie i LKS „Sokół” Bralin.

I Otwarty Memoriałowy Turniej w Siatkówce Plażowej w Czerminie

Dnia 16 czerwca 2018 roku Zarząd MUKS "Czarni" przy ZSP Nr 1 w Kępnie zorganizował I Otwarty Memoriałowy Turniej w Siatkówce Plażowej  im. Piotra Kunza dla Dzieci, Kobiet i Mężczyzn o Puchar Prezesa MUKS "Czarni" w Kępnie, Puchar Wójta Gminy Bralin oraz Puchar Sołtysa Wsi Czermin.

Projekt „Latająca Galeria SZATNIA” na 100-lecie odzyskania niepodległości

Biblioteka Publiczna w Bralinie oraz Szkolne Koło Krajoznawczo Turystyczne PTTK Bralin rozpoczęło realizację projektu „Latająca Galeria SZATNIA”. Projekt realizowany będzie w ramach Programu „Równać Szanse” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności w związku z przypadającym w 2018 roku stuleciem odzyskania niepodległości.

Podpisanie umowy dotyczącej wyposażenia w nowym przedszkolu

14 czerwca 2018 r. w Urzędzie Gminy Bralin wójt Roman Wojtysiak w przy kontrasygnacie skarbnik Gminy Bralin – Grażyny Mosch podpisali umowę z firmą UNIGASTRO Barbara Puć reprezentowaną przez pełnomocnika Michała Puć.

Międzygminny Konkurs Matematyczny Klas III

12  czerwca  2018 roku w Szkole Podstawowej w Bralinie odbył się Międzygminny Konkurs Matematyczny dla uczniów klas III pod patronatem honorowym Wójta Gminy Bralin Romana Wojtysiaka. W konkursie wzięli  udział laureaci Gminnych Konkursów Matematycznych z gmin: Bralin, Trzcinica i Rychtal.

VIII Braliński Cross Rowerowy im. Jana Lissowskiego już 23 czerwca

Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Bralińskiej zaprasza na VIII Braliński Cross Rowerowy im. Jana Lissowskiego o Puchar Wójta Gminy Bralin. Wyścig odbędzie się 23 czerwca 2018 roku, w sobotę po zakończeniu roku szkolnego. Początek o godzinie 16.00. Impreza przeprowadzona będzie na terenie parkingu przy kościele Na Pólku pod Bralinem. Zapisy w dniu imprezy od godz.14.30 do 15.50.

Zaproszenie na "Tęczowe wakacje"

Świetlica Profilaktyczno-Środowiskowa "Tęcza" w Bralinie zaprasza dzieci w wieku od 6 do 16 lat na "Tęczowe wakacje 2018". Zajęcia odbywają się od 10.00 do 14.00 od 2 lipca do 14 sierpnia. W programie: gry i zabawy, zajęcia sportowe, zajęcia plastyczne, techniczne, spacery, wycieczki.

Zapisy pod numerem tel. 62 78 11 206

Czekamy na Ciebie !

Życzenia z okazji zakończenia roku szkolnego

Kończy się rok szkolny 2017/2018, rok wytężonej pracy uczniów, nauczycieli i rodziców. Rozpoczynające się wakacje to okres wypoczynku, a także zbierania sił i energii.

Czerwcowe spotkanie z sołtysami

13 czerwca 2018 r odbyło się kolejne spotkanie wójta Romana Wojtysiaka z sołtysami. Spotkanie poświęcone było sprawom bieżącym Gminy Bralin i jej mieszkańców.

Uczniowie Szkoły Podstawowej z Bralina na meczu Reprezentacji Polski

Na ostatni sprawdzian Reprezentacji Polski przed Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej klasa V wybrała się wraz z wychowawcami Michałem Góreckim i Marzeną Turowską. Grupa 25 osób obserwowała z wysokości trybun mecz Polska - Litwa.

Kolejny sukces młodego sygnalisty

Jan Puchała – uczeń Szkoły Podstawowej w Bralinie i Państwowej Szkoły Muzycznej im. A. Tansmana
w Kępnie zdobył I miejsce podczas XXII Ogólnopolskiego Konkursu Sygnalistów Myśliwskich.

Jak nie czytam, jak czytam

8 czerwca, po raz kolejny, cała społeczność szkolna włączyła się do ogólnopolskiej akcji masowego czytania „Jak nie czytam, jak czytam”, której patronuje miesięcznik „Biblioteka w szkole”. W tym dniu  uczniowie Zespołu Szkół im. ks. Michała Przywary i Rodziny Salomonów w Nowej Wsi Książęcej przybyli do szkoły  ze swoimi ulubionymi książkami.

Gminny Konkurs Recytatorski „Magia Żywego Słowa”

7 czerwca 2018 r. w kinie ,,Niesob" w Bralinie odbył się Gminny Konkurs Recytatorski „Magia Żywego Słowa”. W konkursie brali udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Bralinie oraz uczniowie z Zespołu Szkół w Nowej Wsi Książęcej.

Dzień Dziecka w sportowym stylu

Ruch to zdrowie. Wiedzą o tym doskonale dorośli i dzieci. Najmłodsi mają dużo energii i bardzo lubią wszelkie formy ruchu , zwłaszcza gdy jest on połączony z zabawą i tańcem. Stąd też tegoroczny Dzień Dziecka przebiegał w przedszkolu w sportowym klimacie.

Skąd się bierze chleb?

W ramach szkolnych obchodów Dnia Dziecka (4 czerwca) klasa 4 a wraz z wychowawcą wybrała się na wycieczkę do piekarni „Pawełek”, działającej w Bralinie od 2005 roku

Harmonogram szczepień przeciwko wściekliźnie

W najbliższych dniach odbędą się szczepienia przeciwko wściekliźnie, przedstawiamy harmonogram szczepień w gminie Bralin na rok 2018.

VIII Braliński Cross Rowerowy im. Jana Lissowskiego

Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Bralińskiej zaprasza dzieci i młodzież na VIII Braliński Cross Rowerowy im. Jana Lissowskiego. Wyścig odbędzie się 23 czerwca 2018 roku, w sobotę po zakończeniu roku szkolnego. Początek o godz. 16.00. Impreza przeprowadzona będzie na terenie parkingu przy kościele Na Pólku pod Bralinem.

Wycieczka do ZOO do Wrocławia

Wycieczka do wrocławskiego ZOO była ciekawą przygodą dla dzieci z przedszkola i szkoły w Nowej Wsi Książęcej.W dniu 6 czerwca grupa dzieci w wieku od 3 do 7 lat wyruszyła autokarem do Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu. Celem wycieczki było między innymi wzbogacenie wiadomości na temat dzikich zwierząt żyjących w różnych rejonach świata oraz kształtowanie umiejętności kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych.

Festyn Rodzinny w Bralinie

W niedzielę, 10  czerwca, na placu Przedszkola  ,,Kwiaty Polskie” w Bralinie odbył się festyn rodzinny, na którym bawiły się dzieci wraz ze swoimi rodzicami. Impreza zorganizowana była dla uczczenia obchodów Dnia Matki, Dnia Ojca i Dnia Dziecka.

Prezentacja projektów młodzieży z Bralina w Poznaniu

7 czerwca br. młodzież uczestnicząca w projekcie „Wędrujemy, czyli nasze stopy” na zaproszenie Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży oraz Stowarzyszenia Światowid wzięła udział w trzeciej Wielkopolskiej Konferencji Programu Równać Szanse 2018. W czasie spotkania zaproszeni goście dyskutowali o możliwościach młodzieży z małych miejscowości, m.in. na rynku pracy.

Podpisanie umowy dotyczącej zagospodarowania nawierzchni przy Domu Ludowym w Nosalach

Wykonana zostanie kolejna inwestycja drogowa w naszej gminie. W minionym tygodniu w Urzędzie Gminy Bralin nastąpiło podpisanie umowy dotyczącej zagospodarowania terenu działki w zakresie nawierzchni utwardzonych przy Domu Ludowym w Nosalach.

Kolejna edycja zawodów wędkarskich dla dorosłych o Puchar Wójta Gminy Bralin w Nosalach

9 czerwca bieżącego roku odbyła się w Nosalach kolejna edycja zawodów wędkarskich dla dorosłych o Puchar Wójta Gminy Bralin Romana Wojtysiaka. Zawody zorganizowało Koło Wędkarskie „Oczko”a wsparcia finansowego udzielił wójt gminy.

Podpisanie umowy dotyczącej remontu nawierzchni drogi w Chojęcinie

7 czerwca 2018 r. wójt Roman Wojtysiak i Andrzej Kaniowski Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Robót Drogowo – Mostowych Sp .z.o.o. z Brzegu podpisali umowę na wykonanie remontu drogi o długości 800 m. w Chojęcinie od drogi wojewódzkiej W482 do domu ludowego w tej miejscowości poprzez wykonanie podwójnego powierzchniowego utrwalenia grysami.

Nadzwyczajna sesja Rady Gminy Bralin

8 czerwca 2018 r. zwołano nadzwyczajną sesję Rady Gminy Bralin. Rada została zwołana w celu podjęcia uchwały w sprawie ustalenia wysokości dopłaty do taryf za dostawę wody oraz za odprowadzenie ścieków.

Rozstrzygnięcie konkursu na nazwę żłobka

Pod koniec ubiegłego roku Urząd Gminy Bralin ogłosił konkurs na nazwę nowopowstającego żłobka na ulicy Wiosennej w Bralinie. Na konkurs wpłynęło bardzo dużo ciekawych i różnorodnych propozycji. Komisja konkursowa wybrała pomysł na nazwę żłobka – „WIOSENKA” autorstwa Pani Anny Blabuś.

Kim są Terytorialsi i jak zostać jednym z nich

Interesujesz się wojskiem i sprawami obronności kraju? Chcesz się dowiedzieć kim są Terytorialsi i jak zostać jednym z nich? Szukasz aktualnych informacji dotyczących szkoleń? Jeśli tak to zapraszamy na oficjalną stronę internetową Wojsk Obrony Terytorialnej : www.terytorialsi.mil.pl

Przez zabawę do integracji

Z pewnością 27 maja 2018 r. będzie niezapomnianym dniem dla wszystkich, którzy uczestniczyli w festynie rodzinnym, jaki na stadionie LKS „Sokół” w Bralinie zorganizowała Rada Rodziców i społeczność Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Bralinie. Tym razem tematyka dotyczyła cyrku i wszystkiego co z nim związane.

Zapisy na wycieczkę do "Kaliskiego Grodu Piastów"

Akcja Katolicka par. św. Anny przy wsparciu Wójta Gminy Bralin organizuje  2 lipca 2018 r, wyjazd dla dzieci w wieku od 8 do 14 lat obejmujący m.in.: apel rycerski, poszukiwanie pól bitewnych, druk Znaku Orła, pisanie gęsim piórem, pasowanie na rycerzy w Rezerwacie Archeologicznym.  Szczegółowe informacje w załączniku:

Wycieczka do Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

Co roku Rada Rodziców przygotowuje dla absolwentów Przedszkola ,,Kwiaty Polskie” w Bralinie niespodzianki. Tym razem, najstarsza grupa ,,Tulipanki”, otrzymała bilet wstępu na przedstawienie wg Wandy Chotomskiej pt.: ,,Tadek Niejadek” .

Zawody wędkarskie dla dzieci i młodzieży w Nosalach

2 czerwca 2018 r. przy stawie w Nosalach odbyła się kolejna edycja gminnych zawodów wędkarskich dla dzieci i młodzieży o Puchar Wójta Gminy Bralin Romana Wojtysiaka. W tym roku zarówno pogoda jak
i frekwencja dopisały w pełni.

Gmina Bralin wita najmłodszych

1 czerwca 2018 r. w restauracji „ Złoty Kłos” odbyła się uroczystość powitania najmłodszych mieszkańców naszej lokalnej społeczności. Wójt Roman Wojtysiak w towarzystwie pracownic urzędu gminy: p. kierownik Urzędu Stanu Cywilnego p. Marzeny Urbańskiej oraz zastępcy kierownika Urzędu Stanu Cywilnego p. Wiolety Zalesińskiej spotkał się z 8 rodzinami, w których w pierwszym kwartale tego roku pojawił się nowy członek rodziny.

Fascynująca wizyta wolontariusza z Turcji

Od kilku dni w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Bralinie gościmy wolontariusza z Turcji, który pozostanie z nami do końca roku szkolnego. Jest nim Celil Mete – 25-letni student stosunków międzynarodowych, który przyjechał do Bralina w ramach współpracy ARTwarium z organizacjami międzynarodowymi.

Majowa sesja Rady Gminy Bralin

30.05.2018 r odbyła się kolejna sesja Rady Gminy w Bralinie. Na początku wójt Roman Wojtysiak przedstawił sprawozdanie z działalności międzysesyjnej. Podczas obrad Rada Gminy Bralin przyjęła m.in. uchwałę dotyczącą zmiany uchwały budżetowej na rok 2018 r. Sporą część sesji poświęcono uchwałom dotyczącym nowo powstałemu żłobkowi, który powstaje w Bralinie na ulicy Wiosennej.

Dziś Dzień Dziecka!

Z okazji dzisiejszego święta składamy wszystkim dzieciom bez wyjątku: tym mały i tym trochę większym życzenia mnóstwa szczęścia, przyjemności oraz spełnienia marzeń.

Nasze Stopy wyróżnione

Młodzież uczestnicząca w projekcie „Wędrujemy, czyli nasze stopy”  została zaproszona przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży oraz Stowarzyszenie Światowid do czynnego udziału w Wielkopolskiej Konferencji Programu Równać Szanse 2018, która odbędzie się 7 czerwca br.  w Poznaniu. 

Od lipca rusza nabór na stypendia pomostowe

To już XVII edycja Programu Stypendiów Pomostowych dla studentów I roku. Zdolni i ambitni maturzyści, pochodzący z małych miejscowości i niezamożnych rodzin, którzy w roku akademickim 2018/2019 rozpoczną studia dzienne na I roku, mogą uzyskać stypendia. Program jest realizowany przy udziale Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Życzenia z okazji Dnia Działacza Kultury

Z okazji Dnia Działacza Kultury składam najlepsze życzenia wszystkim pracownikom ośrodków kultury, twórcom i animatorom życia kulturalnego w gminie Bralin.

Pierwszoklasiści oficjalnie dołączyli do grona czytelników

W piątek, 18 maja 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Bralinie odbyło się „europejskie” pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych.

Wójt Roman Wojtysiak z wizytą w pałacu prezydenckim z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego

27 maja w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z samorządowcami z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego. W spotkaniu uczestniczył wójt Gminy Bralin Roman Wojtysiak.

Życzenia z okazji Dnia Samorządowca

Z okazji przypadającego w niedzielę 27.05.2018 r. Dnia Samorządowca pragnę złożyć serdeczne życzenia wszystkim urzędnikom, radnym, sołtysom, pracownikom ośrodków kultury, jednostkom oświaty, pracownikom służb społecznych, samorządowym jednostkom organizacyjnym.

"Koperty Życia" do odbioru w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Bralinie

Przypominamy o prowadzonej przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bralinie akcji „Koperta Życia”.

Zaproszenie na festyn rodzinny w Bralinie

Rada rodziców i pracownicy Przedszkola „Kwiaty Polskie” w Bralinie zapraszają na FESTYN RODZINNY. Impreza odbędzie się 10 czerwca 2018 r. od godziny 14.00 na terenie placu zabaw przy przedszkolu.

Kolejna edycja zawodów wędkarskich dla dorosłych o Puchar Wójta gminy Bralin pana Romana Wojtysiaka w Nosalach

Dnia 9 czerwca 2018 r. (sobota) przy stawie w Nosalach odbędzie się kolejna edycja gminnych zawodów wędkarskich dla dorosłych mieszkańców gminy o Puchar Wójta Gminy Bralin Romana Wojtysiaka.

Lekcja ekologii dla przedszkolaków

Przedszkolaki z grup: ,,Konwalie”, ,,Różyczki” i ,,Tulipanki” doskonaliły wiedzę na temat zachowań poprawiających kondycję Matki Ziemi. W dniach od 14-16 maja, dzieci wraz z opiekunami, były gośćmi istniejącego od 2014r. Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Olszowie.

„Nasze stopy” znów wędrują

Za nami kolejny dzień z projektem „Wędrujemy, czyli nasze stopy” - dzień integracji i inspirującej wymiany wiedzy. W piątek, 11 maja br. wybraliśmy się na małą wędrówkę ulicami Bralina w celu przygotowania trasy do gry wiejskiej terenowej.

Musical ,,Dorotka w Krainie Oz”

Dnia 07.05. 2018r., dzieci z Przedszkola ,,Kwiaty Polskie” w Bralinie ,udały się autokarem do Kina Sokolnia w Kępnie na musical ,,Dorotka w Krainie Oz”.

Międzygminny Konkurs Wiedzy Ekologicznej w Nowej Wsi Książęcej

26 kwietnia w Zespole Szkół im. ks. Michała Przywary i Rodziny Salomonów w Nowej Wsi Książęcej odbył się II Międzygminny Konkurs Wiedzy Ekologicznej, nad którym patronat objął Wójt Gminy Bralin pan Roman Wojtysiak.

Szkoła Mistrzów Programowania

Uczniowie z klas I - III  Zespołu Szkół im. ks. Michała Przywary i Rodziny Salomonów w Nowej Wsi Książęcej uczestniczą w projekcie wdrażającym elementy nauki programowania do edukacji wczesnoszkolnej "KODER JUNIOR - Szkoła Mistrzów Programowania".

Modernizacja Domu Ludowego w Mielęcinie

W kwietniu br. Gmina Bralin zawarła umowę z firmą „MADO” Marcin Golas Świba na wykonanie prac modernizacyjnych w Domu Ludowym w Mielęcinie.

Zawody wędkarskie o Puchar Wójta Gminy Bralin z okazji Dnia Dziecka organizowane przez Koło Wędkarskie „Oczko” w Nosalach

Dnia 2 czerwca 2018 r. (sobota) przy stawie w Nosalach odbędzie się kolejna edycja gminnych zawodów wędkarskich dla dzieci i młodzieży o Puchar Wójta Gminy Bralin Romana Wojtysiaka.

Gminny Konkurs Matematyczny klas III

15 maja 2018 roku w Szkole Podstawowej w Bralinie odbyła się XVI edycja Gminnego Konkursu Matematycznego dla uczniów klas III. Honorowy patronat objął Wójt Gminy Bralin p. Roman Wojtysiak.

Majowe spotkanie z sołtysami

16 maja w sali sesyjnej Urzędu Gminy Bralin odbyło się comiesięczne spotkanie wójta gminy z sołtysami. Spotkanie miało na celu omówienie spraw bieżących gminy.

Koperty życia w Bralinie

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bralinie, został włączony przez Powiatową Radę d/s Osób Niepełnosprawnych przy Staroście Kępińskim w akcję „Koperta Życia”.

Z wizytą w bibliotece

Starając się by więź z książką i biblioteką była nierozłączna, uczniowie kl. Ic ze Szkoły Podstawowej w Bralinie wraz z wychowawczynią Agatą Piotrowiak 15 maja br. byli gośćmi Biblioteki Publicznej w Bralinie.

Od 1 maja 2018 r. obowiązują UCHWAŁY ANTYSMOGOWE

Województwo wielkopolskie jest kolejnym obszarem, dla którego zostały podjęte tzw. uchwały antysmogowe. Stricte do terenu gminy Bralin skierowana została jedna z uchwał Sejmiku Województwa Wielkopolskiego nr XXXIX/941/17 z dnia 18 grudnia 2017 roku, która jest aktem prawa miejscowego.

Ulica Malinowa w Bralinie

Rada Gminy Bralin podczas sesji z dnia 25 kwietnia 2018 r. podjęła uchwałę w sprawie nadania nazwy drodze wewnętrznej obejmującej działkę nr ewidencyjny 404/12 w Bralinie. Jest to droga wewnętrzna łącząca ul. Wrocławską z ul. Południową.

Finał konkursu „WIOSNA OCZAMI DZIECKA”

Wiosna to barwna i inspirująca pora roku. Przekonaliśmy się o tym 9 maja podczas finału konkursu plastyczno-technicznego o nazwie „WIOSNA OCZAMI DZIECKA”, organizowanego przez Świetlicę Profilaktyczno-Środowiskową „Tęcza” w Bralinie.

Konferencja prasowa na temat Pożegnania Lata 2018 r.

W dniu dzisiejszym w Starostwie Powiatowym w Kępnie odbyła się konferencja prasowa z udziałem Wójta gminy Bralin Romana Wojtysiaka, Starosty Kępińskiego Witolda Jankowskiego, Wicestarosty Grażyny Jany oraz doktor Marii Nowakowskiej. Tematem spotkania była organizacja tegorocznego festynu Pożegnania Lata, które odbędzie się 26 sierpnia 2018 r.

Informacja o wolnych miejscach na wypoczynek organizowany przez Oddział Rejonowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Bralinie

Oddział Rejonowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów z siedzibą w Bralinie ul.3 Maja 9  pragnie zaprosić wszystkich emerytów oraz sympatyków Związku na 10-dniowy wyjazd nad morze do miejscowości Łazy.

Dzień Strażaka 2018 w Mielęcinie

6 maja 2018 roku w Mielęcinie odbyły się uroczyste obchody Dnia Strażaka. Organizatorami tegorocznych Florianek były: Zarząd Gminny OSP w Bralinie oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Weronikopolu.

2 maja dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2 maja w Polsce jest obchodzony Dzień Flagi. To jedno z najmłodszych świąt państwowych – zostało ustanowione uchwałą Sejmu w 2004 roku, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Bralin świętował rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Organizatorami tegorocznej uroczystości był Zespół Szkół im. ks. Michała Przywary i Rodziny Salomonów w Nowej Wsi Książęcej, Urząd Gminy Bralin oraz Proboszcz Parafii pw.  Świętej Trójcy w Nowej Wsi Książęcej.

Wizyta Wicewojewody Wielkopolski Marleny Maląg w Bralinie

W dniu 2 maja 2018 r.  w Urzędzie Gminy Bralin zawarto umowę w sprawie  udzielenia wsparcia finansowego na realizację zadań w zakresie określonym w Resortowym programie rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do 3 lat „MALUCH+”2018.

Film o Gabrielu w telewizji

Telewizja Polska Oddział Regionalny w Poznaniu pokaże 30-minutowy film dokumentalny o Antonim Gabrielu z Mnichowic

Biegi przełajowe w Mielęcinie

26 kwietnia 2018 r. odbyły się w Mielęcinie Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Powiatu Kępińskiego.

Zebranie wiejskie w Taborze Wielkim

Zebranie odbyło się 24 kwietnia 2018 r. w sali Domu Ludowego w Taborze Wielkim.

Zebranie wiejskie w Mnichowicach

Zebranie odbyło się w niedzielę 22 kwietnia 2018 r. w sali Domu Ludowego.

Kwietniowe spotkanie z sołtysami

18 kwietnia 2018 r. odbyło się kolejne spotkanie wójta Romana Wojtysiaka z sołtysami naszej gminy. Wójt omówił i bardzo szczegółowo wyjaśnił problematykę związaną z nowymi zasadami i trybem sprzedaży alkoholu zgodnie ze znowelizowanym art. 12 ust. 1 i ust. 3 ustawy przeciwalkoholowej.

227. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Wójt Gminy Bralin i Dyrektor Zespołu Szkół im. ks. Michała Przywary i Rodziny Salomonów w Nowej Wsi Książęcej zapraszają mieszkańców Gminy Bralin na uroczystości 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, które odbędą się 3 maja 2018 r. w Nowej Wsi Książęcej

Dotacja dla Biblioteki

Do konkursu specjalnego pt. „100-lecie odzyskania niepodległości” aplikowało o dofinansowanie 106 projektów z całej Polski. W gronie 30 laureatów znalazła się Biblioteka Publiczna w Bralinie, której przyznano dotację w kwoce 8.500 zł.

Nasze Stopy we Wrocławiu

W dniach 06-07 kwietnia br. grupa młodzieży z projektu "Wędrujemy, czyli nasze stopy" wyjechała do Wrocławia, głównie po to, aby uczestniczyć w Wrocławskim Festiwalu Podróżniczym "Równoleżnik Zero". W tym roku kontynentem przewodnim była Afryka.

Startują kolejne warsztaty, czyli „backstage muzyczny” ARTwarium

Bezpłatne warsztaty muzyczne, dziennikarsko – medialne, koncerty akustyczne w sieci oraz festiwal LOKAL - młodzież ze Stowarzyszenia ARTwarium rozpoczyna nowy sezon warsztatowy! W drugiej połowie kwietnia rozpoczyna się kolejny projekt pn. „BACKSTAGE MUZYCZNY”.

Wkrótce rozpocznie się remont chodników w Bralinie

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wójta Romana Wojtysiaka, wkrótce rozpoczną się prace remontowe chodników w Bralinie.

Prace wykończeniowe w Nosalach

Budowa Domu Ludowego w Nosalach wchodzi w ostatni etap.

Obradował zarząd koła terenowego nr 1 PZERiI w Bralinie

5 kwietnia br odbyło się pierwsze uroczyste posiedzenie nowego zarządu.

Wizyta wicewojewody odwołana

Nie dojdzie do przyjazdu w zaplanowanym terminie wicewojewody wielkopolskiego do Bralina.

Przedszkole nabiera wyglądu

Poprawa pogody sprzyja prowadzeniu prac wykończeniowych przy budowie przedszkola.

Wicewojewoda Wielkopolski Marlena Maląg przybędzie do Bralina

W najbliższy wtorek 10 kwietnia br. do Bralina przybędzie Wicewojewoda Wielkopolski Marlena Maląg. O godz. 12.00 w urzędzie gminy Bralin podpisze umowę na dofinansowanie powstającego żłobka przy budującym się nowym budynku przedszkola.

Wizyta świątecznego zajączka

W środę poprzedzającą święta Wielkiej Nocy, odwiedził przedszkolaków w Bralinie świąteczny zajączek.

Wyróżniony Dawid Dirbach

Dawid Dirbach z kl. IIIc został wyróżniony w konkursie pn. „Cyborg” w Ostrowie Wielkopolskim.

Żegnaj zimo, witaj wiosno!

W pierwszy dzień wiosny, przedszkolaki wyszły z  Marzanną na spacer ulicami Bralina.

W Kaliszu po angielsku

W Szkole Podstawowej nr 10 w Kaliszu odbył się etap rejonowy Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy 7a Daria Schudy.

Św. Patryk w Szkole Podstawowej w Bralinie

Dzień Świętego Patryka przypada 17 marca. Choć jest to święto irlandzkie, to z roku na rok zyskuje na popularności także w Polsce.

Zapraszamy Państwa do teatru

Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Bralińskiej zaprasza mieszkańców gminy Bralin do spędzenia popołudnia z kulturą, teatrem i piosenką.

 

Szkolne zmagania z ortografią

W Szkole Podstawowej w Bralinie odbył się szkolny etap Konkursu Ortograficznego Klas II i III.

Równać szanse - dzień integracji

Kiedy nasi rówieśnicy w sobotni poranek leżeli w łóżkach, to my, jako grupa projektowa pod nazwą ,,Wędrujemy, czyli nasze stopy” realizowaliśmy dalsze zadania projektowe.

Droga krzyżowa w Bralinie

Zgodnie z wieloletnią tradycją w wielki poniedziałek ulicami Bralina parafianie uczestniczą w drodze krzyżowej.

Poświęcono odnowiony sztandar

W niedzielę 25 marca. w Kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Taborze Wielkim odbyła się uroczystość poświęcenia odnowionego sztandaru Ochotniczej Straży Pożarnej z Taboru Wielkiego.

Sesja Rady Gminy w Bralinie

Nieco wcześniej niż zwykle zebrali się radni Rady Gminy Bralin.

Konkurs ortograficzny rozstrzygnięty

W Zespole Szkół w Nowej Wsi Książęcej odbył się finał XV Gminnego Konkursu Ortograficznego dla klas III. Przygotowały go nauczycielki Elżbieta Grzemba i Janina Habelska.

Gimnazjaliści w Urzędzie Gminy Bralin

Uczniowie klasy gimnazjalnej II A, wraz z wychowawcą Jerzym Liebnerem złożyli wizytę w Urzędzie Gminy Bralin.

Powitanie wiosny wierszem

21 marca br. upłynął w Zespole Szkół w poetyckiej atmosferze, ponieważ obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Poezji.

Śniadanie wielkanocne w Mnichowicach

W Mnichowicach w Niedzielę Palmową przy świątecznym stole zasiedli emeryci i zaproszeni goście.

Dotacja dla Zespołu Szkół w Nowej Wsi Książęcej

Doskonała wiadomość dotarła do Zespołu Szkół w Nowej Wsi Książęcej. Placówka otrzyma dofinansowanie na zakup książek.

Stowarzyszenia otrzymają dotację

Wójt Roman Wojtysiak podpisał umowy o dotacji na realizację zadań publicznych ze stowarzyszeniami.

Z życia Przedszkola ,,Kwiaty Polskie” w Bralinie

Sporo wydarzeń miało miejsce w tym miesiącu w bralińskim przedszkolu.

Wójt Roman Wojtysiak o prawie łowieckim i inwestycjach

Comiesięczne spotkanie wójta gminy Bralin z sołtysami przebiegało w świątecznej atmosferze związanej z niedawnym dniem sołtysa.

Kolejne etapy realizacji budowy przedszkola

Postępują prace przy wznoszonym budynku nowego przedszkola. Na dachu pojawiła się już instalacja fotowoltaiczna.

Sołtysi u św. Józefa

Po raz drugi odbyła się pielgrzymka sołtysów z Wielkopolski do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Emeryci wybierali i świętowali

W bralińskim kole PZERiI odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze. Połączono je z dniem kobiet.

Projektowali koszulki i identyfikatory

W Bibliotece Publicznej w Bralinie trwa cykl spotkań młodzieży - grupy projektowej „Wędrujemy, czyli nasze stopy”.

Szkoła Podstawowa w Bralinie – „Sprawni w przyszłym zawodzie”

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kępnie odbył się V Powiatowy Konkurs Wiedzy i Umiejętności Technicznych „Sprawni w przyszłym zawodzie”.

Całej Ziemi jednym objąć nie można uściskiem

Uczennice gimnazjum – Zuzanna Dziedziczak oraz Ewelina Piworowicz zostały laureatkami  edycji fotograficznej w IX Międzynarodowym Konkursie Artystycznym im. Włodzimierza Pietrzaka „Całej Ziemi jednym objąć nie można uściskiem”.

„…szum drzew, śpiew ptaków i zapach igliwia…”

Zespół Szkół w Nowej Wsi Książęcej odwiedził leśny edukator.

Zebranie sprawozdawcze w OSP Gola

W Goli zakończono cykl zebrań sprawozdawczych w jednostkach OSP w gminie Bralin.

Nowy „stary” prezes Sokoła Bralin

W bralińskim kinie „Niesob” odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze LKS Sokół Bralin.

Dzień kobiet w Szkole Podstawowej w Bralinie

Uczniowie klasy IV a bardzo wesoło i atrakcyjnie potraktowali dzień, w którym świętuje piękniejsza część.

Szkolny Tydzień Profilaktyki zakończony

Przeprowadzony w Szkole Podstawowej w Bralinie Szkolny Tydzień Profilaktyki zaowocował – oprócz zdobytej wiedzy – efektownymi pracami plastycznymi.

„Wędrujemy, czyli nasze stopy” – spotkanie z Arturem Łęga

Gościem Biblioteki Publicznej w Bralinie był Artur Łęga – kierownik Programu Równać Szanse z Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży.

OSP Bralin – najwięcej interwencji

W sali „Tęcza” w Bralinie odbyło się w miniony piątek 2 marca br. zebranie sprawozdawcze OSP Bralin.

„Młodzież zapobiega pożarom” – eliminacje gminne

W świetlicy „Tęcza” w Bralinie odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”.

Teatrzyk ,,Śpiąca królewna”

Zaraz po feriach, dzieci z przedszkola ,,Kwiaty Polskie” w Bralinie zostały zaproszone do wzięcia udziału w kolejnym cyklicznym spotkaniu z bajką.

Rada Gminy Bralin podjęła dwie uchwały

W ostatni dzień lutego w sali sesyjnej Urzędu Gminy Bralin obradowała Rada Gminy.

Kolarze UKS Sport Bralin ze stypendiami

W Urzędzie Gminy Bralin została podpisana umowa na udzielenie stypendium dla młodzieży bralińskiego klubu kolarskiego.

Nowy sezon i nowe stroje

Zawodnicy UKS Sport Bralin rozpoczynają sezon w nowych strojach sportowych.

Kino 3D w szkole

Do Zespołu Szkół w Nowej Wsi Książęcej zawitało kino objazdowe. Uczniowie mogli obejrzeć w formacie 3D seans edukacyjny pt. ,,Głębia oceanu”.

Zebranie braci strażackiej z Mnichowic

Trwa cykl zebrań sprawozdawczych w jednostkach OSP w naszej gminie. Tym razem zebrali się strażacy z Mnichowic.

„Wędrujemy, czyli nasze stopy” – kolejny krok organizacyjny

22 lutego br. w Bibliotece Publicznej w Bralinie odbyło się  kolejne spotkanie uczestników projektu pt. ”Wędrujemy, czyli nasze stopy”.

Lutowe spotkanie wójta z sołtysami

Jak zawsze comiesięczne spotkanie wójta z sołtysami dotyczyło omówienia spraw bieżących.

Będą profilaktyczne działania policji w Bralinie

Komenda Powiatowa Policji w Kępnie na podstawie zdiagnozowanych oczekiwań społecznych oraz analizy zagrożeń w rejonie służbowym dzielnicowi Posterunku Policji w Bralinie przygotowują plan działania priorytetowego.

Robert Kieruzal podpisał promesę

Zastępca wójta Robert Kieruzal podpisał wczoraj (21 lutego br.) promesę w sprawie deklaracji udzielenia wsparcia finansowego na budowę przedszkola.

Jak karnawał, to karnawał

Zabawa choinkowa to jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w kalendarzu imprez każdej szkoły, bo atrakcji tego dnia bywa przecież co niemiara. Nie inaczej było w ostatnich dniach karnawału w Szkole Podstawowej w Bralinie.

Koncert kolęd z okazji Dnia Babci i Dziadka

W okresie bożonarodzeniowym  w sali Domu Ludowego odbyło się spotkanie seniorów, ich przyjaciół i znajomych z okazji styczniowego i bardzo miłego święta babć i dziadków.

Zimowe ferie z „Tęczą” w Bralinie

Okres ferii nie musi się kojarzyć z nudą czy spędzaniem czasu przed komputerem. Można tak zorganizować czas dzieciom jak w gminie Bralin.

Posiedzenie gminnego zespołu zarządzania kryzysowego

W sali sesyjnej Urzędu Gminy Bralin odbyło się posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego. Zespół miał za zadanie zaopiniować plan zarządzania kryzysowego Gminy Bralin.

Tradycji stało się zadość

Tłusty Czwartek to okazja do usprawiedliwionego tradycją szaleństwa, któremu nie oparli się ani uczniowie, ani nauczyciele Szkoły Podstawowej w Bralinie.

Czytelnik Roku 2017 wybrany

Konkurs Czytelnik Roku organizowany jest corocznie przez Bibliotekę Publiczną w Bralinie i skierowany jest do wszystkich czytelników korzystających ze zbiorów biblioteki.

Zbieramy kolejne grupy szkoleniowe

W gminie Bralin trwają bezpłatne szkolenia dla mieszkańców z obsługi komputera i Internetu, organizowane przez Urząd Gminy Bralin w ramach projektu „e-Mocni: cyfrowe umiejętności, realne korzyści”.

Kiedy zrozumiemy …

Ile jeszcze czasu musi upłynąć, ile pokoleń wymrzeć, ile nowych dzieci się narodzić aby dotarło do każdego, że spalanie odpadów w niedostosowanych kotłach naprawdę szkodzi i truje, a w konsekwencji przyczynia się do wzrostu umieralności.

Dotacja na usuwanie azbestu

Za nami kolejny rok realizacji programu usuwania azbestu z gminy Bralin i całego powiatu kępińskiego.

Tenisiści walczyli o Puchar Wójta

Już po raz trzeci w Mnichowicach spotkali się miłośnicy tenisa stołowego.

Dotacje dla klubów sportowych przyznane

13 lutego br. wójt gminy Roman Wojtysiak podpisał z przedstawicielami dwóch klubów sportowych działających na terenie gminy Bralin umowy na przyznanie dotacji na działalność sportową w 2018 roku.

Nietypowa lekcja przyrody

Kilkuset uczniów naszej szkoły wzięło udział w tzw. żywej lekcji przyrody. Zajęcia na temat gadów poprowadził edukator z krakowskiej Agencji Impresaryjno-Artystycznej KlapsArt.

Bal karnawałowy w Goli

W niedzielę 4 lutego br. z inicjatywy sołtys Justyny Kabot odbył się bal karnawałowy dla dzieci.

Szkolenie dla organizacji pozarządowych i nie tylko

W Urzędzie Gminy Bralin odbyło się spotkanie z przedstawicielami organizacji pozarządowych i innych podmiotów uprawnionych do składania ofert w otwartych konkursach ofert.

 

UKS Sport Bralin znów na podium

Kolarze bralińskiego UKS Sport zostali sklasyfikowani na bardzo wysokiej trzeciej pozycji wśród kolarskich "UKS" w Wielkopolsce.

Zebranie sprawozdawcze OSP w Taborze Wielkim

Trwa cykl zebrań sprawozdawczych w jednostkach OSP. Ostatnio w dniu 5 lutego br. zebranie odbyło się w Taborze Wielkim.

Przygotowania do programu „Wędrujemy, czyli nasze stopy”

Biblioteka Publiczna w Bralinie rozpoczęła realizację projektu „Wędrujemy, czyli nasze stopy”.

Gmina Bralin pozyskała kolejny milion złotych na przedszkole

To kolejna doskonała wiadomość dotycząca dofinansowania zewnętrznego powstającego nowego budynku przedszkola w Bralinie.

Budowa przedszkola – prace postępują zgodnie z harmonogramem

Wydawać by się mogło, że okres zimowy mało sprzyja pracom budowlanym. Na szczęście trwająca pora roku nie ma jak na razie wpływu na realizację harmonogramu budowy.

Tydzień profilaktyki w bralińskiej podstawówce

Od 5 lutego do piątku w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Bralinie trwa tydzień profilaktyki. Jego realizatorem jest Pracownia Profilaktyczna „Empatia”. Zajęcia dla grupy potrwają w zależności od tematu 45 lub 90 minut.

PZERiI w nowym lokum

Od dwóch miesięcy oddział rejonowy PZERiI znajduje się w nowej siedzibie przy ul. 3 Maja 9. Prezes Alojzy Leśniarek mówi krótko – „Mamy tu świetne warunki”.

Posterunek Policji w Bralinie

Wraz z otwarciem posterunku policji w Bralinie przez ówczesnego ministra MSWiA Mariusza Błaszczaka, policjanci wrócili do odnowionego budynku policji przy ul. Namysłowskiej 13.

Dzień babci i dziadka w Nowej Wsi Książęcej

Święto Babci i Dziadka to jedna z uroczystości, która stała się tradycją Zespołu Szkół w Nowej Wsi Książęcej. W tym roku uroczystość odbyła się 30 stycznia.

„Kochamy Was całym sercem” – mówiły przedszkolaki babciom i dziadkom

Dzieci z Przedszkola ,,Kwiaty Polskie” w Bralinie dziękowały dziadkom i babciom za okazywaną im miłość, cierpliwość, pomoc w sytuacjach kryzysowych i dobre rady.

Balowały „Kwiaty Polskie”

W poniedziałek 29 stycznia br. odbył się w przedszkolu "Balik karnawałowy”. Uczestnicy balu przybyli tego dnia do przedszkola w barwnych, bajkowych strojach.

Pierwsza tegoroczna sesja Rady Gminy

W ostatni dzień stycznia odbyła się pierwsza w tym roku sesja rady Gminy Bralin. Oprócz podjętych uchwał, radni wysłuchali informacji o funkcjonowaniu posterunku policji w Bralinie.

Świetny występ Michała Głowika

Michał Głowik znalazł się na podium kolarskich mistrzostw województwa opolskiego.

97 urodziny pani Agnieszki Tyc

Wójt Roman Wojtysiak odwiedził z życzeniami panią Agnieszkę Tyc  –  obchodzącą 97 urodziny mieszkankę Nowej Wsi Książęcej.

Przed nami cykl zebrań sprawozdawczych w jednostkach OSP

Początek nowego roku, to zwykle czas na podsumowanie działalności OSP za miniony okres.

Szkolenie w Bralinie

Gmina Bralin zorganizowała konferencję dla pracowników samorządowych na temat ochrony danych osobowych.

Braliński projekt z pozytywnym wynikiem

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego pozytywnie ocenił wniosek Gminy Bralin pt. „Wytwarzanie i dystrybucja energii ze źródeł odnawialnych na terenie Gminy Bralin”.

Wkrótce III turniej tenisa stołowego o puchar wójta Gminy Bralin

Sołtys Mnichowic Małgorzata Klofta wraz z Radą Sołecką i Referatem Oświaty, Kultury, Sportu i Promocji Gminy Bralin, organizują 11 lutego 2018 r. o godz. 11.00 w Mnichowicach turniej tenisa stołowego.

Dzień babci i dziadka w Mnichowicach

PZERiI i Rada Sołecka Mnichowic przygotowali we współpracy z Zespołem Szkół w Nowej Wsi Książęcej spotkanie okolicznościowe z okazji zbliżającego się dnia babci i dnia dziadka.

Nowa Wieś Książęca w programie Wielkopolska Odnowa Wsi

Uczestnicy zebrania wiejskiego w Nowej Wsi Książęcej jednogłośnie podjęli uchwałę o przystąpieniu do programu Wielkopolska Odnowa Wsi.

Nasze szkoły w projekcie „SKS 2018”

Szkoła podstawowa w Bralinie i Zespół Szkół w Nowej Wsi książęcej zostały zgłoszone do projektu „SKS 2018”.

Przedstawienie ,,Jaś i magiczne ziarenko fasoli”.

Na deskach sceny świetlicy ,,Tęcza” w Bralinie, aktorzy z Krakowa zaprezentowali dzieciom teatrzyk pt.: ,,Jaś i magiczne ziarenko fasoli”.

Krok w stronę gazyfikacji Bralina i Chojęcina

Gmina Bralin podjęła starania, których celem ma być powstanie sieci gazowej.

UKS Sport Bralin na Mistrzostwach Polski

W sobotę i niedzielę (13 i 14 stycznia br.) odbyły się w Koziegłowach w woj. śląskim  81 Mistrzostwa Polski w kolarstwie przełajowym. Uczestniczyli w nich zawodnicy UKS Sport Bralin.

Pierwsze spotkanie z sołtysami

Po przewie świąteczno-noworocznej odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie wójta Romana Wojtysiaka z sołtysami gminy Bralin.

Mikołaj w Taborze Wielkim

Wędrujący po terenie gminy Bralin Mikołaj, tym razem zawitał do najmłodszych mieszkańców w Taborze Wielkim.

Stanisław Niechciał z Nosal nowym prezesem

Przez ostatnie 20 lat sołtysi z powiatu kępińskiego należeli do Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego. Od  nowego roku ta sytuacja się zmieniła.

Rozstrzygnięto konkursy plastyczne

W świetlicy „Tęcza” odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie dwóch konkursów plastyczno-technicznych – „Ozdoba świąteczna” i „Kalendarz ekologiczny na 2018 rok”.

Rzymskie imperium - pokaz historyczny

3 stycznia br. w Zespole Szkół w Nowej Wsi Książęcej gościła grupa rekonstrukcyjna, która przybliżyła obyczaje i kulturę z czasów Imperium Rzymskiego.

Spotkanie z Mikołajem w Chojęcinie Parcelach

Choć przywykliśmy do wizyt mikołaja 6 grudnia to okazuje się, że Mikołaj potrafi sprawić słodką niespodziankę także miesiąc później. Tak było w Chojęcinie Parcelach.

Pan Andersen wciąż uczy i wychowuje

Opublikowana w 1837 roku baśń H. Ch. Andersena wciąż jest aktualna. Przekonały się o tym „pierwszaki” z Bralina.

Świąteczne podarunki dla podopiecznych Domu Dziecka

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;

nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”

Jan Paweł II

Nie chcemy być statystycznymi Polakami – my czytamy książki

Aby zachęcić do częstszego sięgania po książki, uczniowie spotkali się z emerytowaną bibliotekarką Reginą Marczak.

Euroweek znów z udziałem braliniaków

Po raz trzeci uczniowie Szkoły Podstawowej w Bralinie uczestniczyli w warsztatach językowych Euroweek.

Ulica Braci Grossków zamiast 21 Stycznia

W Bralinie nastąpiła zmiana nazwy jednej z ulic. Obowiązuje od 29.12.2017 r.

Ostatnie starty bralińskich kolarzy

Kolarze UKS Sport Bralin po raz ostatni stanęli na linii startu. Na szczęście tylko na zakończenie ubiegłego roku.

Konkurs ,,Świąteczny Anioł”

W czwartek 21 grudnia ubr. podczas okolicznościowych jasełek w Zespole Szkół w Nowej Wsi Książęcej nastąpiło rozstrzygnięcie   konkursu ,,Świąteczny Anioł”, organizowanego przez Bibliotekę i Samorząd Uczniowski.

Boże Narodzenie dzisiaj – przedstawienie uczniów Szkoły Podstawowej z Bralina

 Z doskonałym współczesnym przedstawieniem dotyczącym tematyki bożonarodzeniowej wystąpili na deskach sceny bralińskiej „Tęczy” uczniowie miejscowej szkoły podstawowej.

Wieczerza wigilijna w Mnichowicach

 19 grudnia w odświętnie wystrojonej Sali Domu Ludowego w Mnichowicach odbyło się spotkanie opłatkowe, które zorganizowało Koło PZERiI i Rada Sołecka Mnichowic.

Ostatnia sesja w Bralinie

W czwartek 28.12.2017 po raz ostatni w tym roku odbyła się sesja Rady Gminy Bralin. Podjęto trzy uchwały.

Przedszkolne spotkanie opłatkowe Nowej Wsi Książęcej

 Radosne przeżycia związane z okresem Bożego Narodzenia dają niezapomniane wspomnienia związane z okresem dzieciństwa.

Boże Narodzenie jeszcze raz

Przed nami przepiękny czas świąt Bożego Narodzenia, czas na który czekamy cały rok z utęsknieniem, kiedy w końcu na niebie zaświeci pierwsza gwiazdka.

Przegląd kolęd i pastorałek

 W świetlicy Tęcza, odbył się IV Przegląd Kolęd i Pastorałek. Organizatorem imprezy było Przedszkole ,,Kwiaty Polskie” w Bralinie.

Wycieczka klasy II a do Łodzi w formule 4T

 W społeczeństwie funkcjonuje powiedzenie, że podróże kształcą. I nie jest ono dalekie od prawdy. Przekonali się o tym uczniowie bralińskiej szkoły podstawowej.

Ola Matyszczak zwyciężyła w finale Olimpiady Wiedzy o Lesie

 Co to jest manipulacja drewna okrągłego? Co to jest trwale zrównoważona gospodarka leśna? Co to jest leśny kompleks promocyjny? Jak można biologicznie chronić las? Omów czynności pielęgnacyjne w prawidłowej gospodarce leśnej. … to przykładowe pytania finałowe.

Mikołaj w szkole w Bralinie

 6 i 7 grudnia br. do szkoły zawitał Święty Mikołaj, który obdarował dzieci, młodzież i pracowników słodkościami.

Spotkanie opłatkowe pracowników Szkoły Podstawowej

 W czwartek (21 grudnia br.) odbyło się świąteczne spotkanie pracowników szkoły podstawowej w Bralinie. W spotkaniu uczestniczyli wójt Roman Wojtysiak oraz kierownik referatu oświaty, kultury, sportu i promocji Sławomir Bąk.

Kodować każdy może – w bralińskim „Koperniku”

 Godzina Kodowania, organizowana w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej, jest największą inicjatywą edukacyjną o charakterze komputerowym w historii. Adresowana jest do uczniów, nauczycieli i innych osób z całego świata.

Na kręgle do Ostrzeszowa

 4 grudnia 2017 r. klasa 6 a ze szkoły podstawowej w Bralinie, pod opieką wychowawczyni Bożeny Bojanowskiej i jednej z mam, Karoliny Lorenc wybrała się do kręgielni w Ostrzeszowie.

Noc w szkole… w Nowej Wsi Ks.

 Wydaje się to nie do pomyślenia? A jednak…

Spotkanie opłatkowe pracowników Zespołu Szkół

 W środę (20 grudnia br.) odbyło się świąteczne spotkanie pracowników zespołu szkół w Nowej Wsi Książęcej. W spotkaniu uczestniczył wójt Roman Wojtysiak oraz kierownik referatu oświaty, kultury, sportu i promocji Sławomir Bąk oraz ks. prob. Daniel Wawrzyniak.

Dla dzieci z nowotworem

 Już drugi raz uczniowie z zespołu szkół w Nowej Wsi Książęcej włączyli się do akcji „ Podaruj dzieciom chorym na raka prezent na Święta Bożego Narodzenia”.

Minister Mariusz Błaszczak w Bralinie

 Dziś w Bralinie nastąpiło uroczyste otwarcie posterunku policji po przeprowadzonej modernizacji. Dokonał tego minister MSWiA Mariusz Błaszczak.

Kolejny szkolny projekt będzie dofinansowany

 Uczniowie zespołu szkół w Nowej Wsi Książęcej przystąpili do kolejnego projektu. Tym razem jest to projekt dla uczniów klas I – III - „KoderJunior – Szkoła Mistrzów Programowania”.

Będzie kolejne dofinansowanie powstającego przedszkola

Jeszcze nie przebrzmiały echa dofinansowania budowanego przedszkola na milion złotych, a mamy już kolejne dobre informacje dotyczące pozyskania kolejnych środków zewnętrznych.

Świąteczna zbiórka żywności w Zespole Szkół w Nowej Wsi Książęcej

 W dniach 20 listopada - 12 grudnia na terenie naszej szkoły zbieraliśmy żywność z długim terminem przydatności do spożycia.

Mnichowice gościły sołtysów z powiatu kępińskiego

 Na zaproszenie sołtysa Nosal Stanisława Niechciała, będącego zarazem prezesem Stowarzyszenia Sołtysów Powiatu Kępińskiego, do Mnichowic zjechali się w miniony wtorek, 12 grudnia br. sołtysi z naszego powiatu.

Prelekcja Jacka Kuropki o Antonim Gabrielu

Muzeum w Praszce na Opolszczyźnie zorganizowano III Sympozjum Regionalistów - Praszka 2017. Jedynym prelegentem z powiatu kępińskiego był znany braliński regionalista i pasjonat historii Jacek Kuropka, członek Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Bralińskiej.

Biblioteka Publiczna w Bralinie pozyskała dotację

Doskonałe informacje płyną z Biblioteki Publicznej w Bralinie. Placówka znalazła się wśród 97 stowarzyszeń w Polsce, które otrzymają dotację w wysokości 8 500 zł.

Przygotowania do Mistrzostw Polski

Kolarze UKS Sport Bralin intensywnie przygotowują się do zbliżających się mistrzostw Polski. W ostatnich dniach służyły temu – akcja szkoleniowa i kolejna edycja pucharu Polski.

Obradowała Rada Gminy Bralin

W środowy wieczór obradowała Rada Gminy. Głównym przedmiotem obrad były uchwały budżetowe.

Uczniowie z Nowej Wsi Ks. byli na Lechu

W odległej od Poznania Nowej Wsi Książęcej nie brakuje sympatyków Lecha Poznań. Dali temu wyraz wyprawą na „Bułgarską”, gdzie w minioną niedzielę Kolejorz podejmował zaprzyjaźnione „Pasy” z Krakowa.

W Norwegii – krainie trolli

Uczniowie z Bralina wybrali się tym razem na północ Europy. Cóż to była za wyprawa?

Mikołajki w Nowej Wsi Książęcej

„Mikołaju, Mikołaju, co w tym worku Masz? Jakie upominki grzecznym dzieciom dasz?”

Spotkanie opłatkowe w Mielęcinie i Chojęcinie Parcelach

Rozpoczęty czas adwentu jest zarazem czasem pierwszych spotkań opłatkowych. Takie odbyło się już w Mielęcinie i Chojęcinie Parcelach.

Mikołajki w bralińskim przedszkolu

Na ten dzień czekały dzieci od dawna. Aż wreszcie przyszedł 6 dzień grudnia i…

„Andrzejki” w Nowej Wsi Książęcej

Zgodnie z tradycją w Zespole Szkół w Nowej Wsi Książęcej odbyła się zabawa „andrzejkowa”. Podczas zabawy był też czas na tradycyjne lanie wosku i nie tylko…

Recenzja przeczytanej książki – konkurs rozstrzygnięty

W Szkole Podstawowej w Bralinie zorganizowano konkurs na najlepszą recenzję przeczytanej książki. Konkurs przyniósł – oprócz zadowolenia laureatów – podwójną korzyść: nabywanie umiejętności pisania recenzji i konieczność przeczytania książki, co z kolei wiąże się ze wzbogaceniem chociażby zasobu słów.

Finał akcji „Misie ratownisie”

29 listopada br. delegacja uczniów z Zespołu Szkół w Nowej Wsi Książęcej wzięła udział w podsumowaniu akcji „Misie ratownisie”. Uroczystość odbyła się w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Kępnie.

Chcę być kimś – czyli jak osiągnąć cele

Z myślą o uczniach naszych szkół Biblioteka Publiczna w Bralinie zaprosiła na spotkanie Michała Zawadkę – autora książek motywacyjnych dla dzieci i młodzieży. Oba spotkania w Zespole Szkół w Nowej Wsi Książęcej oraz w Szkole Podstawowej w Bralinie cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników.

To wcale nie takie trudne!

W Bralinie, w sali komputerowej szkoły podstawowej trwają bezpłatne szkolenia z obsługi komputera i Internetu, organizowane przez Urząd Gminy Bralin w ramach projektu „e-Mocni: cyfrowe umiejętności, realne korzyści”.

Na przekór pogodzie bawili się znakomicie

Pogoda za oknem nie zawsze musi iść w parze z pogodą ducha. Skutecznie przekonali o tym uczniowie klasy 4a szkoły podstawowej w Bralinie.

 

Znów jesieni przyszła pora. Z nią jak zwykle Dzień Seniora…

Uczniowie i nauczyciele szkoły podstawowej w Bralinie pamiętają o seniorach. Wyrazem tego było spotkanie w murach szkoły.

Młode "Sokoły" zakończyły sezon

Piłkarze Sokoła Bralin zakończyli już boiskowe zmagania. Przyszedł więc czas na spotkanie zamykające miniony sezon dla piłkarskiej przyszłości w naszym klubie.

Beata Ostrowicka w Nowej Wsi Książęcej

Na zaproszenie Biblioteki Publicznej w Bralinie wczoraj (30.11.2017) do  Zespołu Szkól w Nowej Wsi Książęcej przybyła Beata Ostrowicka. Pisarka spotkała się z uczniami klas IV i V.

Tydzień edukacji globalnej w Nowej Wsi Książęcej

W dniach 20-24 listopada 2017 odbył się w Zespole Szkół w Nowej Wsi Książęcej Tydzień Edukacji Globalnej. W tym roku przebiegał pod hasłem „Cele zrównoważonego rozwoju – przyszłość świata zależy od nas”.

UKS Sport Bralin znów w czołówce

Toszek i Gościęcin były miejscami ostatnich zmagań kolarzy UKS Sport Bralin. Zawodnicy linię mety mijali na czołowych pozycjach.

Rada Gminy Bralin podjęła wszystkie uchwały

Ostatnie posiedzenie rady gminy skupiło się głównie wokół uchwał dotyczących zmian oświatowych.

 

Wójt Roman Wojtysiak o planie budowy sali sportowej

Porannym gościem w Radiu Sud był wójt Roman Wojtysiak. Jedno z pytań dotyczyło budowy sali sportowej.

Pluszowy miś w przedszkolu

25 listopada to Światowy Dzień Pluszowego Misia. Święto to na stałe wpisało się w kalendarz imprez przedszkola i w tym roku miało miejsce w miniony piątek.

Dzieci z Nowej Wsi Ks. na niezwykłym widowisku

Niedawna wyprawa dzieci z Zespołu Szkół w Nowej Wsi Książęcej na długo pozostanie w ich pamięci. Najbardziej zapadną niezwykle barwna scenografia i ciekawe układy choreograficzne. 

„Nie truj siebie i sąsiadów stop smog” – Fabian Niechciał wyróżniony

16 listopada w Komendzie Powiatowej Policji w Kępnie odbyło się uroczyste podsumowanie oraz wręczenie nagród uczestnikom konkursu pt. "Nie truj siebie i sąsiadów STOP SMOG".

W Nowej Wsi Ks. pasowano nowych uczniów

14 listopada 2017r. w Zespole Szkół im. Ks. Michała Przywary i Rodziny Salomonów w Nowej Wsi Książęcej odbyła się niezwykle ważna uroczystość - pasowanie na ucznia. Na ten dzień dzieci czekały z ogromną niecierpliwością.

Dzień seniora w Bralinie

Swoje doroczne święto obchodzili wczoraj w Bralinie seniorzy. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych.

Szkolne gabinety w gminie Bralin z dofinansowaniem

Kolejna dobra wiadomość. Gmina Bralin otrzyma ponad 13 tysięcy zł. Tym razem beneficjentami będą szkoły.

W trosce o nowy drzewostan

Gmina Bralin złożyła wniosek do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego o dofinansowanie zakupu sadzonek drzew miododajnych, przeznaczonych do nasadzeń w pasie drogowym lub terenach rolnych.

ARTwarium ma już 5 lat

 Stowarzyszenie, które skupia wokół siebie największą ilość młodzieży z regionu świętowało swój pierwszy jubileusz. W świetlicy Tęcza w Bralinie, gdzie mieści się siedziba ARTwarium, 10 listopada odbyła się uroczysta Gala 5-lecia jego funkcjonowania.

Spotkanie z autorką książek – Jolantą Szwalbe

Biblioteka publiczna w Bralinie przygotowuje się do kolejnego spotkania autorskiego. Tym razem gościem będzie Jolanta Szwalbe.

W tajemniczym świecie iluzji

 

W czwartek, 9 listopada 2017 r. w naszej szkole gościł Aleksander Tkacz, iluzjonista z Ukrainy. Uczniowie przywitali gościa w sali gimnastycznej gromkimi brawami, a następnie z zapartym tchem oglądali jego godzinny występ zatytułowany „Tajemnice iluzji”.

Kino, stadion „Wrocław” i muzeum…

15 listopada br. klasa II a wzięła udział w wycieczce klasowej zorganizowanej przez Jerzego Liebnera do Wrocławia. Jej pierwszym punktem był film w kinie w Pasażu Grunwaldzkim „Thor: Ragnarok”.

Zakończyły się konsultacje dotyczące programu rewitalizacji gminy Bralin

Po zakończonych konsultacjach społecznych kolejnym etapem będzie podjęcie uchwały przez Radę Gminy.

Trzecie miejsce piłkarzy SP Bralin

W Kępnie odbył się finał powiatowy turnieju piłkarskiego „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”. Uczestniczyli w nim chłopcy do lat 12.

Nowy samochód dla OSP w Taborze Wielkim

Od minionej soboty OSP w Taborze Wielkim już oficjalnie posiada nowy samochód ratowniczo-gaśniczy. Uroczyste przekazanie i poświęcenie samochodu zgromadziło wielu gości i mieszkańców Taboru Wielkiego.

Wójt z sołtysami o budżecie i planach na przyszły rok

Ostatnie spotkanie wójta Romana Wojtysiaka z sołtysami oscylowało wokół planów gminy na przyszły rok. Oprócz zagadnień inwestycyjnych omówiono także kwestie finansowe.

Droga Tabor Wielki – Chałupki oddana do użytku

Choć droga łącząca Tabor Wielki z Chałupkami jest już użytkowana od pewnego czasu, to jej oficjalne oddanie do użytku nastąpiło w minioną środę.

Awans gminy Bralin

Mieszkańcy gminy Bralin stają się coraz bardziej zamożni. Taki wniosek wypływa z corocznego rankingu gmin polskich, jaki opublikowało Ministerstwo Finansów.

 

Tym razem… trójkołowiec

Na zajęciach technicznych w klasach trzecich gimnazjalnych uczniowie realizują projekt techniczny. W tym roku po raz pierwszy będzie to… pojazd samojezdny z napędem. Kilka lat z rzędu młodzież budowała elektronicznego owada, którego czułki świeciły diodami LED.

Z niemieckim w drogę

Nagroda dla uczniów bralińskiej szkoły.

Gmina Kępno realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn. "E-samorząd narzędziem partycypacji społecznej i rozwoju usług publicznych w Wielkopolsce"

Celem projektu jest zapewnienie rozwoju elektronicznych systemów obsługi obywateli oraz systemów wspomagających funkcjonowanie administracji publicznej na szczeblu gminy.

Narodowe święto niepodległości w Bralinie

W tym roku przypada 99 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Już w  przededniu  10 listopada odbyły się gminne uroczystości narodowego święta niepodległości w Bralinie.

Uczniowie uczcili Święto Niepodległości w Nowej Wsi Ks.

W obchody dorocznego Święta Niepodległości włączyli się również uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Nowej Wsi Książęcej.

Euroweek 2017 – Yes, we can!

Od czwartku, 2 listopada br. uczniowie Zespołu Szkół w Nowej Wsi Książęcej udali się do jednego z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Celem wyprawy był nie tylko zachwyt i podziw, ale przede wszystkim nauka.

Dzień seniora w Mielęcinie

Tym razem swoje święto obchodzili członkowie Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Mielęcinie. Koło numer 5 w Mielęcinie liczy obecnie 37 członków.

Akcja misie ratownisie

Przez miesiąc w Zespole Szkół im. Ks. Michała Przywary i Rodziny Salomonów w Nowej Wsi Książęcej trwała  akcja pod hasłem: "Misie ratownisie" polegająca na dobrowolnym oddawaniu pluszaków .

Grand Prix dla filmu o Antonim Gabrielu

„Śląski Ikar – Antoni Gabriel" w reż. Jana Zuba otrzymał główną nagrodę podczas uroczystej gali VIII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego/Fly Film Festival w Warszawie. Dokument poświęcony został dawnemu mieszkańcowi Mnichowic, który w 1936 r. w prymitywnych warunkach zbudował…  samolot.

Gminne i powiatowe mistrzostwa w tenisie stołowym

Uczniowie Zespołu Szkół z Nowej Wsi Książęcej uczestniczyli w ostatnim czasie w rozgrywkach mistrzowskich na szczeblu gminy i powiatu w tenisie stołowym. Jak wypadli w tej rywalizacji?

Dzień Patrona – „z misjonarzem przez świat”

 30 października br. w szkole podstawowej w Nowej Wsi Ks. obchodzony był Dzień Patrona. Program obchodów składał się z trzech części.

Pomagaj i ucz pomagać!

Na przełomie września i października  2017 r. uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Nowej Wsi Książęcej wzięli udział w cyklicznej akcji „Kup pan szczotkę”, którą od kilku lat prowadzi Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” z Poznania.

„Idźmy naprzód z nadzieją” – XVII Dzień Papieski

19 października 2017 r. w Zespole Szkół im Michała Przywary i Rodziny Salomonów w Nowej Wsi Książęcej obchodziliśmy Dzień Papieski. Z tej okazji, uczniowie klas IV, V i VII wraz z katechetką Elżbietą Slipiko przygotowali i przedstawili program słowno-muzyczny  poświęcony pamięci Papieża Polaka.

W zerówce bawią i uczą

Bieżący rok szkolny obfituje w wiele zmian w naszej szkole. Jedną z nich jest powrót działalności oddziału przedszkolnego. Uczęszczają do niego dzieci sześcioletnie, które przygotowują się do podjęcia nauki w przyszłym roku szkolnym.

Uczniowie pamiętali o zmarłych

Uczniowie bralińskiej szkoły podstawowej uporządkowali cmentarz ewangelicki. Szczególną troską otoczyli zapomniane groby.

Rozprawa sądowa w szkole

Sąd w szkole? To już się świat przewrócił czy co? Klasyk powiadał, że sąd sądem a sprawiedliwość i tak po naszej stronie musi być...

Zaślubiny ze szkołą

Od dwóch miesięcy są już uczniami naszej szkoły. Jednak uroczyste "zaślubiny" przeszli teraz, kiedy w szkolnych murach czują się jak u siebie.

Bez podium ale w czołówce

Kolarze UKS Sport Bralin są już po trzeciej edycji Orlen Pucharu Polski. Tym razem rywalizacja toczyła się na Górnym Śląsku w Mikołowie i była połączona z wyścigiem o puchar burmistrza Mikołowa i ActivLab.

 

Gmina Bralin skorzysta z programu „Umiem pływać”

Umiem pływać – to program nauki pływania skierowany do najmłodszych. Ma dotyczyć uczniów klas I-III szkół podstawowych.

Uporządkowali drogę do cmentarza

Ostatnie dni października wiążą się każdego roku z porządkowaniem grobów najbliższych. W Bralinie prace porządkowe objęły także dojazd do cmentarza.

Budynek policji jak nowy

Przemieszczając się drogą z Bralina do Mnichowic wzrok przyciąga zmiana jaka zachodzi na budynku oznaczonym numerem 13.

Uroczyste pasowanie na Starszaka w Przedszkolu ,,Kwiaty Polskie” w Bralinie.

Tradycją w życiu każdego przedszkola jest pasowanie na starszaka. Taka właśnie uroczystość miała miejsce w bralińskim przedszkolu.

Spotkanie z Edytą Zarębską

Kolejne ciekawe spotkanie z autorem książek zorganizowała Biblioteka Publiczna w Bralinie. Tym razem jego adresatami byli najmłodsi czytelnicy.

Milion złotych ze środków unijnych na budowę przedszkola

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego dofinansuje budowę przedszkola w Bralinie. A wszystko w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

 

Szkoła jak malowana

Uczniowie i nauczyciele, którzy wrócili po jednym z październikowych weekendów do Szkoły Podstawowej w Bralinie, zostali zaskoczeni wyglądem jednego z korytarzy na pierwszym piętrze. Wszystko trzymane było przez dyrekcję w wielkiej tajemnicy, by sprawić miłą niespodziankę dzieciom, młodzieży, a także dorosłym. I trzeba przyznać… udało się!

Przebudowy dróg w gminie Bralin na ukończeniu

Zakończono przebudowę dróg w Goli i Taborze Wielkim.

Dzień Seniora w Taborze Wielkim

Przy okazji obchodzonego Dnia Seniora podsumowano dotychczasową działalność i wybrano nowy zarząd.

Koncert ku czci św. Jana Pawła II

Niezapomniany koncert odbył się w sanktuarium maryjnym "Na Polku". Jego pomysłodawcą i wykonawcą była nasza młodzież.

Nowości wydawnicze w bibliotece

Biblioteka Publiczna w Bralinie rozpoczęła realizację „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa  Priorytet 1 – zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych”.

Szkolne obchody Dnia Edukacji Narodowej w Nowej Wsi Książęcej

Dzień Edukacji Narodowej jest jednym z istotniejszych w kalendarzu każdej szkoły. Zwraca uwagę na tych, którzy dzielą się swoją wiedzą i nie tylko...

Święto pracowników oświaty w bralińskim „Koperniku”

Dzień Edukacji Narodowej to święto wszystkich pracowników oświaty. Od lat zwyczajowo spotykają się oni z uczniami nie tylko na okolicznych apelach, ale również świętują we własnym gronie. Nie inaczej było również w tym roku.

Kolejne świetne wyniki kolarzy z UKS Sport Bralin

Coraz głośniej o młodych kolarzach z UKS Sport Bralin. Tym razem rywalizowali w w Kluczewsku w ramach 2 serii Orlen Pucharu Polski.

Uczniowie w gościnnie u leśniczego

Obchodząc Święto Drzewa uczniowie bralińskiego „Kopernika” wybrali się na lekcję do lasu. Tam oczekiwali już panowie leśniczy. To trochę wbrew powiedzeniu, że nauka zamiast w nas poszła w las…

Złote Gody 2017 w gminie Bralin

Przeżyli razem pół wieku a mówią jakby dopiero co zaczęli wspólną drogę...

Film dokumentalny o Antonim Gabrielu w telewizji

Telewizja Polska dwukrotnie wyemituje reportaż o Antonim Gabrielu z Mnichowic. Jego autorem jest Jan Zub, reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych.

Gmina Bralin pozyskała kolejne dofinansowanie

Braliński samorząd prowadzi intensywne działania w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Bralin. Na ten cel pozyskano zewnętrzne środki.

 • Zapraszamy na szkolenia

Bralin w projekcie e-Mocni. Zapraszamy mieszkańców na bezpłatne szkolenia!

W jaki sposób korzystać z bankowości elektronicznej? Jak zapisać się przez internet do lekarza? Co zrobić, by zadbać o prywatność naszą i bliskich w sieci? Co napisać w CV, by dostać dobrą pracę? Zapraszamy mieszkańców na bezpłatne szkolenia, które nasza gmina organizuje w ramach projektu „e-Mocni: cyfrowe umiejętności, realne korzyści”.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w Zespole Szkół w Nowej Wsi Książęcej

Zespół Szkół w Nowej Wsi Książęcej im. ks. Michała Przywary i Rodziny Salomonów obchodził Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Uczniom czytali nauczyciele i nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Do grona czytających dołączono też... ucznia.

Wszyscy wrócili z medalami

Nasza gmina była organizatorem Sztafetowych Biegów Przełajowych w Mielęcinie. Zanotowaliśmy sukces nie tylko organizacyjny.

Wójt Roman Wojtysiak rozmawiał z sołtysami

Za nami kolejne spotkanie wójta Romana Wojtysiaka z sołtysami. Jak zawsze dominowałybieżącetematy z życia naszej gminy.

Ksawery spowodował straty

Trwa szacowanie strat po przejściu niszczycielskiego orkanu "Ksawery". Zniszczenia odnotowano w 16 gospodarswach.

Remont budynku policji

Prace remontowe przy budynku policji w Bralinie nabierają tempa. Już niebawem będą widoczne efekty.

Tysiące e-booków w zasięgu twojej ręki

Czytanie jeszcze nigdy nie było tak wygodne jak teraz!

Indonezja jakiej nie znacie - spotkanie z Anną Jaklewicz

4 października br. gościem Biblioteki Publicznej w Bralinie była Anna Jaklewicz, podróżniczka, archeolog i antropolog, autorka książek.

Pięknieją Mnichowice

Centrum Mnichowic coraz piękniejsze. Rewitalizacji poddano Dom Ludowy i pobliski plac rekreacyjno-zabawowy.

Gminne mistrzostwa w Sztafetowych Biegach Przełajowych

W Bralinie odbyły się gminne mistrzostwa szkół podstawowych w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Były one zarazem kwalifikacją do finałów powiatowych, których Gmina Bralin będzie organizatorem.

Weekend z Sokołem Bralin (30.09-2.10)

W najbliższy weekend aż trzy drużyny Sokołą wystąpią w rozgrywkach ligowych na własnym stadionie.

Europejski Dzień Języków w Nowej Wsi Książęcej

Uczniowie Zespołu Szkół w Nowej Wsi Ks. po raz piewrszy uczestniczyli w Europejskim Dniu Języków. Oprócz zmagań na najładniejszą gazetkę był też konkurs interaktywny.

Wystartuje jesienna odsłona warsztatów muzycznych i dziennikarskich

Bezpłatne warsztaty muzyczne, dziennikarsko – medialne, koncerty akustyczne w sieci - młodzież ze Stowarzyszenia ARTwarium rozpoczyna nowy sezon warsztatowy! 10 października w świetlicy Tęcza w Bralinie pierwsze spotkanie w ramach projektu kulturalnego  „BACKSTAGE MUZYCZNY”.

 

Młode Sokoły z Bralina

Zwykle kibice piłkarscy skupiają się na występach drużyny seniorów. W ich cieniu pozostają następcy. Warto zauważyć, iż obecnie w Sokole Bralin prowadzone są aż cztery drużyny młodzieżowe.

Obradowała Rada Gminy

W środę 29 września br. obradowała na kolejnym posiedzeniu Rada Gminy Bralin. Radni podjęli pięć uchwał.

Aktywna tablica z pieniędzmi

Kuratorium Oświaty w Poznaniu pozytywnie odpowiedziało na wniosek o dofinansowanie naszych szkół z programu aktywna tablica.

Coś dla ducha na jesień

"Kultury łyk" - trwająca od niedawna jesień bardziej niż kiedykolwiek sprzyja realizacji naszego zapotrzebowania na większą porcję kultury.

Policjanci z wizytą w szkole

Policja w Zespole Szkół w Nowej Wsi Książęcej. Ale powodem wizyty stróżów prawa nie była interwencja a różne aspekty bezpiecznego korzystania z internetu.

Spotkanie z autorką książek – Anną Jaklewicz

Biblioteka Publiczna w Bralinie z myślą o miłośnikach książek podróżniczych przygotowuje spotkanie autorskie z Anną Jaklewicz.

Narodowe Czytanie w Bralinie

W Szkole Podstawowej im. Mikołąja Kopernika w Bralinie czytano dziś "Wesele". Akcja Narodowego Czytania trwa od 2012 roku.

Będą dodatkowe pieniądze dla Sokoła Bralin

Sokół Bralin wzbogaci się o dotację z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Właśnie wpłynęła pozytywna odpowiedź na złożony wniosek.

Wzrasta Dom Ludowy w Nosalach

Na placu budowy w Nosalach zarysowują się pierwsze kształty powstającego Domu Ludowego. Do końca roku kalendarzowego budynek będzie stał w stanie surowym.

Za nami kolejne sprzątania świata

W tych dniach zewsząd słyszeliśmy o sprzątaniu świata. Nasza młodzież szkolna rónież uczesniczyła w tej akcji.

Święto latawca już za nami

Tradycyjnie już wrzesień jest okresem kiedy wychodzimy z najmłodszymi na otwartą przestrzeń wypuszczać latawce. Podobnie było przed kilkoma dniami na Pólku.

Sokół Bralin na weekendzie 23.09-25.09.2017 r.

Już w najbliższy weekend piłkarze Sokoła Bralin w różnych kategoriach wiekowych będą walczyć o ligowe punkty.

Z wnioskiem do programu Aktywna Tablica

"Wystąpiliśmy z wnioskiem o dofinansowanie w ramach programu Aktywna Tablica. Gdyby przyznano nam środki pieniężne to trafią na doposażenie naszych szkół" - mówi wójt Roman Wojtysiak.

Ogromny sukces Zespołu Szkół z Nowej Wsi Ks. w programie „Erasmus +”

Szkoła Podstawowa z Nowej Wsi Książęcej złożyła akces do programu Erasmus +. Ku wielkiej radości wnioskodawców, którym przewodziła dyrektor Elżbieta Kuropka projekt zyskał uznanie i został zakwalifikowany do realizacji.

Biblioteka Gminna zaprasza

Od początku września po krótkiej wakacyjnej przewie wznowiła działalność Biblioteka Publiczna w Bralinie. Już teraz pojawiają się plany na najbliższą i tę nieco dalszą przyszłość.

Spotkanie Wójta z Sołtysami

W Bralinie cyklicznie odbywają się spotkania Wójta z Sołtysami. Dotyczą aktualnych zagadnień. Tak też było podczas ostatniego spotkania.

Przeprowadzono badania mammograficzne

W Bralinie zostały przeprowadzone badania mammograficzne. Wzięło w nich udział 57 kobiet.

Sprzedany „dworek” w Chojęcinie Parcelach

Gmina Bralin sprzedała budynek mieszkalny w Chojęcinie Parcelach zwany potocznie "dworkiem". Budynek pochodzi z 1920 roku.

SZYBKIE TEMPO PRAC

Teren budowy nowego gminnego przedszkola z oddziałami żłobkowymi zmienia się z dnia na dzień a prace przebiegają sprawnie i w szybkim tempie. 

Gmina Bralin na Dożynkach

Na odbywających się w minioną niedzielę Dożynkach Powiatowo-Gminnych w Perzowieswoją obecność zaznaczyła Gmina Bralin.Naszej delegacji przewodniczył Zastępca Wójta Robert Kieruzal.

Coraz bogatsze place zabaw

Na placach zabaw w gminie Bralin przybyło nowych elementów rekreacyjnych. Najbardziej z tego są zadowoleni najmłodsi.

Będą nowe drogi w gminie Bralin

Trwa przebudowa dróg w Goli i Taborze Wielkim. W Goli jest to odcinek dojazdowy do drogi wojewódzkiej, natomiast z Taboru Wielkiego przebudowa dotyczy odcinka do Chałupek.

 • W GOjump we Wrocławiu

Ostatnia w tym sezonie wycieczka

Uczniowski Klub Sportowy Sport Bralin zaprasza dzieci i młodzież na ostatnią w tym sezonie wycieczkę ze sportem w roli głównej. 10 września br. odbędzie się wyjazd do Parku Trampolin GOjump we Wrocławiu.

Witaj, szkoło

4 września 2017 r. odbyły się w placówkach oświatowych uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2017/2018 z udziałem wójta Romana Wojtysiaka i kierownika Referatu Oświaty Sławomira Bąka.

78. rocznica wybuchu II wojny światowej

W ramach obchodów 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej delegacja władz samorządowych gminy Bralin złożyła kwiaty pod Pomnikiem Pamięci Ofiar Represji i Walki o Wolność

Pożegnali lato

Kolejna edycja Festynu Powiatowego „Pożegnanie Lata 2017” organizowanego przez Starostę Kępińskiego i Wójta Gminy Bralin odbyła się 27 sierpnia 2017 r.

WIZYTA DELEGACJI GMINY SVINICA

Kolejna wizyta 8-osobowej delegacji samorządowców gminy Svinica odbyła się w dniach 25.08.2017 r. – 30.08.2017 r. na czele ze Starostą Ing. Lubomirem Šimko.

ARTwarium po raz kolejny budzi muzycznie nasz region

26 sierpnia na placu przy ul. Lipowej w Bralinie odbyła się ósma edycja festiwalu muzycznego stowarzyszenia ARTwarium. To już po raz drugi z rzędu kiedy formuła wydarzenia zmieniła zupełnie swoją pierwotny obraz. Od roku koncerty odbywają się w plenerze na dwóch scenach: na wysokości - ponad 20 m nad ziemią na wieży widokowej oraz tradycyjnej „naziemnej”.

Jasiu członkiem Klubu Sygnalistów Myśliwskich

Jan Puchała z Bralina został członkiem Klubu Sygnalistów Myśliwskich Polskiego Związku Łowieckiego. Z jak najlepszej strony pokazał się również na dwóch sierpniowych konkursach – w Koszęcinie i Pszczynie.

Bezpłatne badania w Bralinie

Powiat Kępiński zaprasza na "Białą niedzielę'', która będzie wydarzeniem towarzyszącym festynowi ,,Pożegnanie Lata 2017'', który odbędzie się w niedzielę, 27 sierpnia na stadionie sportowym przy ul. Namysłowskiej 9 a w Bralinie.

 • 19 sierpnia 2017 - Dożynki Gminne w Taborze Wielkim

Fotorelacja z Dożynek Gminnych

W sobotę, 19 sierpnia w Taborze Wielkim mieszkańcy gminy świętowali podczas Dożynek Gminnnych. Poniżej fotorelacja z tej uroczystości. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

19 sierpnia - Dożynki Gminne i Święto Gminy Bralin

 • Plakat wydarzenia

Spotkanie konsultacyjne

25 sierpnia 2017 roku o godz. 17.00 w Świetlicy „Tęcza” w Bralinie odbędzie się spotkanie w sprawie projektu dokumentu pn. „Diagnoza Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Bralin”. Zapraszamy serdecznie mieszkańców gminy .

Pożegnanie Lata 2017 w Bralinie

 • Plakat imprezy
 • Baner imprezy

LOKAL 8, czyli festiwal na wysokościach

Końcówka wakacji w Bralinie szykuje się bardzo muzycznie. 26 sierpnia, w ostatnią sobotę wakacji, na placu przy ul. Lipowej po raz drugi w plenerze, a w sumie po raz ósmy w historii młodzież ze stowarzyszenia ARTwarium szykuje muzyczny maraton na dwóch scenach, tej tradycyjnej na ziemi oraz bardzo widowiskowej scenie ponad 20 metrów na wieży.

Rusza nabór wniosków w LGD Wrota Wielkopolski

Stowarzyszenie Wrota Wielkopolski informuje o możliwości składania wniosków o powierzenie grantów z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w ramach Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność: poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” w ramach następujących przedsięwzięć:

 • Logo WFOSiGW

Ruszył Program PIECYK - 2017

Informujemy mieszkańców, że dziś, tj. 16 sierpnia br. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu ogłosił nabór wniosków w ramach Programu Priorytetowego Wymiana źródła ciepła w budynkach jednorodzinnych i lokalach mieszkalnych „PIECYK – 2017”.

 • 12 sierpnia podczas festynu rodzinnego w Bralinie

Dzieci bawiły się na festynie

W minioną sobotę, 12 sierpnia 2017 r. na stadionie sportowym w Bralinie odbył się długo oczekiwany festyn rodzinny dla dzieci gminy Bralin. Imprezę organizowała Świetlica Profilaktyczno-Środowiskowa „Tęcza” w Bralinie przy współpracy urzędu gminy.

 • Seniorzy we wsi tematycznej „Miodowa kraina”

Wycieczka do Maciejowa i Bogacicy

3 sierpnia zarząd koła terenowego PZERiI w Baranowie pod kierownictwem przewodniczącej Haliny Szczepaniak zaprosił swoich członków i przyjaciół z innych kół bralińskiego oddziału na całodzienny wyjazd edukacyjno-rekreacyjny do dwóch miejscowości w powiecie kluczborskim. Piękna sierpniowa pogoda sprzyjała wyjazdowi i integracji członków bralińskiego oddziału rejonowego z kół w Baranowie, Łęce Mroczeńskiej, Bralinie i Taborze Wielkim.

I Turniej Piłki Nożnej w Mnichowicach rozegrany

23 lipca od godziny 10:00 na boisku sportowym w Mnichowicach rozegrany został „I Turniej Piłki Nożnej w Mnichowicach” dla mieszkańców gminy Bralin. Organizatorem zawodów była Ochotnicza Straż Pożarna w Mnichowicach, a współfinansowanie imprezy strażacy zawdzięczają Gminie Bralin, która w postaci dotacji przekazała fundusze na puchary oraz statuetki.

Wnioski o świadczenia z GOPS-u już dostępne

Od 1 sierpnia 2017 r. w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Bralinie można pobierać i składać wnioski na świadczenie rodzinne, świadczenie wychowawcze i Fundusz Alimentacyjny. Wzory wniosków są również dostępne na stonie MPiPS link: http://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/wzory-wnioskow-o-swiadczenia-dla-rodzin/

Za rok nowa szansa na wygraną

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży to najważniejsze zawody sportowe dla zawodników w wieku 15-16 lat. Poprzedzają ją eliminacje i tylko najlepsi dostępują zaszczytu udziału w finale. W tym elitarnym gronie znalazła się Milena Drelak, młoda kolarka MTB z Bralina 

 • OSP Tabor Wielki otrzyma samochód, podobnie jak Gola w...

OSP Tabor Wielki otrzyma auto

Strażacy z OSP Tabor Wielki jeszcze w tym roku otrzymają lekki samochód ratowniczo-gaśniczy typu kontener. Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Województwa Wielkopolskiego przyznał dofinansowanie do zakupu lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego z agregatem wysokociśnieniowym i zbiornikiem wody  typu kontener dla OSP Tabor Wielki.

 • Boisko plażowe w Czerminie

Boisko plażowe w Czerminie

Jest kolejne boisko do piłki plażowej w gminie Bralin. Mieszkańcy sołectwa Czermin zabiegali, by w ich miejscowości powstało miejsce do rekreacji i spędzania czasu wolnego. I takie boisko powstało na początku wakacji.

 • Wakacyjna oferta świetlicy Tęcza

Tęczowe wakacje w Bralinie

Jak co roku Świetlica Profilaktyczno-Środowiskowa „Tęcza” w Bralinie organizuje akcję letnią „Tęczowe Wakacje” dla chętnych dzieci z gminy Bralin w wieku od 6 do 16 lat.

 

 • Czas wakacji – czas egzaminów nauczycielskich

Czas wakacji – czas egzaminów nauczycielskich

Jak co roku w lipcu odbywają się egzaminy związane z awansem nauczycieli na stopień nauczyciela mianowanego. W tym roku egzamin odbył się 19 lipca, a przystąpiło do niego czterech nauczycieli.

 

 

 • Logo projektu

e-Mocni w gminie Bralin

Gmina Bralin jest jedną z 101 gmin z całej Polski, które przystąpiły do projektu „e-Mocni: cyfrowe umiejętności, realne korzyści”. Już od jesieni ruszą u nas bezpłatne szkolenia, kursy e-learningowe i webinaria dla mieszkańców. Projekt przeznaczony jest dla mieszkańców dorosłych, osób, które nie korzystały dotychczas z możliwości, jakie daje komputer i Internet lub posiadają te umiejętności tylko w podstawowym stopniu. Chcemy dotrzeć do osób niepełnosprawnych, nieaktywnych zawodowo czy z wykształceniem niedopasowanym do potrzeb rynku pracy, rolników i osób starszych.  

 • Na mistrzostwach Polski MTB w Warszawie

Wrócili z mistrzostw Polski

Od 14 do 16 lipca 2017 r. w Warszawie na Wzgórzu Trzech Szczytów, zwanym zwyczajowo Kazurką, odbywały się mistrzostwa Polski w Kolarstwie Górskim MTB XC. W zawodach wzięli również udział zawodnicy z UKS Sport Bralin.

 • Rekreacyjny piknik seniorów w Bralinie

Piknik rekreacyjny seniorów w Bralinie

Koło Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Bralinie zorganizowało 8 lipca piknik rekreacyjny dla swoich członków oraz sympatyków. Przewodnicząca koła pani Bronisława Howańska wespół ze skarbnikiem panią Janiną Możdżanowską postarały się, aby uroczystość upłynęła w iście rodzinnej i przyjemnej atmosferze. Całość imprezy koordynował  i prowadził przewodniczący Oddziału Rejonowego PZERiI w Bralinie Alojzy Leśniarek.

 • Piłka nożna

OSP Mnichowice zaprasza mieszkańców gminy na I Turniej Piłki Nożnej

Ochotnicza Straż Pożarna w Mnichowicach serdecznie zaprasza mieszkańców gminy Bralin do udziału w I Turnieju Piłki Nożnej w Mnichowicach. Organizatorzy przewidują rozgrywki w dwóch kategoriach wiekowych: roczniki 19xx – 2001 oraz  2002 – 2007.

 • Jedna z przeszkód w parku linowym

UKS Sport Bralin zaprasza na wycieczkę

Uczniowski Klub Sportowy Sport Bralin zaprasza dzieci i młodzież na wakacje ze sportem, czyli jednodniową wycieczkę ze sportem w roli głównej. 21 lipca br. organizujemy wyjazd na Opatowicką Wyspę Przygody. To park linowy położony na Wyspie Opatowickiej we Wrocławiu. Na 3 ha powierzchni wyspy znajduje się 7 różnych tras o łącznej długości 1007 m, ze stu różnymi przeszkodami, z których najwyższa znajduje się na wysokości 17 metrów nad ziemią.

 • Karol Przewdzięk zajął 2. miejsce

Święto kolarstwa w Szklarskiej Porębie

W ubiegłą sobotę, 8 lipca 2017 r., kolarze z Bralina ścigali się w otoczonej Karkonoszami i Górami Izerskimi Szklarskiej Porębie podczas 7. edycji tegorocznego Bike Maratonu, największej imprezy rowerowej w Polsce.

 

 • Logo WRPO

Wpłynęło 161 deklaracji udziału w projekcie na OZE

Do 5 lipca br. mieszkańcy gminy Bralin zainteresowani dofinansowaniem do odnawialnych źródeł energii mogli składać do urzędu gminy osobiście, pocztą, mailowo lub faksem stosowne wnioski.

 

 • 4 lipca br. odbyły się kolejne bezpłatne badania...

Badania rentgenowskie i spirometria

4 lipca 2017 r. odbyły się kolejne już w gminie Bralin bezpłatne badania profilaktyczne – tym razem rentgenowskie połączone z badaniem spirometrycznym określającym sprawność płuc.

 

 • Lot modelu samolotu „Śląsk”

Powstanie reportaż o Gabrielu

Już niebawem, bo 10 lipca 2017 r., Jan Zub – operator i realizator filmów dokumentalnych rozpocznie montaż gromadzonego od kilku lat materiału o Antonim Gabrielu z Mnichowic, który w 1936 r. odbył lot na skonstruowanym przez siebie samolocie „Śląsk”.

 • logo wakacje

Tęczowe wakacje czas zacząć

Świetlica Profilaktyczno- Środowiskowa "Tęcza" zaprasza dzieci w wieku od 6 do 16 lat na "Tęczowe wakacje 2017". Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku, od 9.00 do 13.00, od 3 lipca do 14 sierpnia.

 • Wójt Roman Wojtysiak podpisuje umowę z wykonawcą budowy...

Rusza inwestycja w Nosalach

27 czerwca 2017 roku w Urzędzie Gminy Bralin miało miejsce podpisanie umowy na realizację kolejnej inwestycji – budowy Domu Ludowego w Nosalach. Wójt gminy Roman Wojtysiak przy kontrasygnacie skarbnika gminy Grażyny Mosch podpisali umowę z wykonawcą – Janem Jurkowskim właścicielem Zakładu Budowlano-Remontowego „Jurkowski” z Kluczborka.

 • W Pieczyskach odbył się III Memoriał im. Marka Malika

Niedziela szczęśliwa dla kolarzy

W minioną niedzielę, 25 czerwca 2017 r. zawodnicy UKS Sport Bralin z powodzeniem ścigali się w wyścigach MTB w Obornikach Śląskich i Pieczyskach.

 

 • Spotknaie informacyjne o OZE

Duże zainteresowanie OZE wśród mieszkańców

28 czerwca br. w świetlicy „Tęcza” w Bralinie odbyło się spotkanie informacyjne dla mieszkańców gminy Bralin zainteresowanych dofinansowaniem do odnawialnych źródeł energii. Informacja ta spotkała się z dużym  zainteresowaniem mieszkańców.

 • OZE

Dofinansowanie do odnawialnych źródeł energii

Gmina Bralin informuje, że zamierza przystąpić do projektu unijnego realizowanego przy współfinansowaniu ze środków z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Wielkopolskiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa 3 Energia, Działanie 3.1 Wytwarzanie i dystrybucja energii ze źródeł odnawialnych.

 • Inwentaryzacja azbestu

Inwentaryzacja azbestu w gminie Bralin

Informujemy, iż w terminie od 28 czerwca br. na terenie gminy Bralin przeprowadzona zostanie inwentaryzacja azbestu. W przypadku posiadania azbestu w formie złożonej, prosimy o kontakt z Urzędem Gminy Bralin pod numerem telefonu: 62 78 11 225 lub z firmą Laboratorium Wiedzy pod numerem telefonu: 535 587 828.

 • Podczas podpisania umowy na budowę przedszkola

Umowa na budowę przedszkola podpisana

26 czerwca br. wójt Gminy Bralin Roman Wojtysiak przy kontrasygnacie skarbnika gminy Grażyny Mosch podpisali z wykonawcą – Pawłem Wojtasikiem, właścicielem firmy Centrum Budowlano-Remontowe z Opatowa umowę na budowę nowego przedszkola przy ulicy Wiosennej w Bralinie. Wykonawca rozpocznie prace niezwłocznie, tak by inwestycja mogła być oddana do użytkowania w czasie wakacji 2018 roku.

 • Plakat wydarzenia

1 lipca zapraszamy na festyn

Wójt Gminy Bralin zaprasza wszystkie dzieci na imprezę plenerową - 1 lipca br. na stadionie w Bralinie od godz. 16.00. W najbliższą sobotę odbędzie się festyn z okazji Dnia Dziecka, który nie odbył się 10 czerwca br. z powodu niesprzyjącej pogody. Zapraszamy serdecznie całe rodziny.

 

Nieodpłatne badania rentgenowskie

Urząd Gminy Bralin informuje o akcji nieodpłatnych badań profilaktycznych dla mieszkańców gminy Bralin. 4 lipca 2017 r. w godz. 12.00 – 17.00 przy świetlicy „Tęcza” w Bralinie wykonywane będą bezpłatne badania rentgenowskie połączone z badaniem spirometrycznym.

 • Badania profilaktyczne

Akcja nieodpłatnych badań

W dniach 21 i 26 czerwca br. w Bralinie odbyła się akcja nieodpłatnych badań profilaktycznych dla mieszkańców gminy Bralin. Akcję przeprowadził Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu na podstawie porozumień zawartych z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego i przy wsparciu organizacyjnym Urzędu Gminy Bralin – Referatu Oświaty, Kultury, Sportu i Promocji.

 • 25 czerwca 2017 roku odbyły się Gminne Zawody...

OSP stanęły do rywalizacji

Niedziela, 25 czerwca br. minęła pod znakiem sportowej rywalizacji drużyn pożarniczych z terenu gminy Bralin. Od godz. 14.00 na stadionie sportowym w Bralinie trwały Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze. Organizatorami tegorocznej rywalizacji były: OSP Tabor Wielki i OSP Gola, Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Bralinie oraz Wójt Gminy Bralin.

 • Seniorzy w Łazach

Wypoczywali w Łazach

W dniach od 8 do 17 czerwca 50-osobowa grupa członków i przyjaciół Oddziału Rejonowego PZERiI w Bralinie przebywała w spokojnej i malowniczej miejscowości Łazy położonej na końcu mierzei ciągnącej się od Mielna pomiędzy Bałtykiem a  jeziorem Jamno.

 • Zwycięska drużyna z Bralina

V Memoriał Tadeusza Ciacha

14 czerwca 2017 r. odbył się V Memoriał Tadeusza Ciacha zorganizowany przez nauczycieli wychowania fizycznego: Michała Góreckiego oraz Marzenę Turowską.  Jak co roku jest to jeden z punktów obchodów Dnia Patrona Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Bralinie. Turniej piłki nożnej ma upamiętnić  tragicznie zmarłego nauczyciela wychowania fizycznego.

 • Herb Gminy Bralin

Spotkanie informacyjne - dofinansowanie do odnawialnych źródeł energii

Gmina Bralin informuje, że zamierza przystąpić do projektu unijnego realizowanego przy współfinansowaniu ze środków z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Wielkopolskiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa 3 Energia, Działanie 3.1 Wytwarzanie i dystrybucja energii ze źródeł odnawialnych. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych mieszkańców na spotkanie informacyjne, które odbędzie się 28 czerwca 2017 r. w świetlicy „TĘCZA” w Bralinie, ul. Lipowa 14a o godz. 18.00.

 • Na placu zabaw pojawi się siłownia zewnętrzna oraz zieleń

Będzie rewitalizacja centrum Mnichowic

Gmina Bralin znalazła się na liście rankingowej i otrzyma dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w wysokości 29 784,00 zł na realizację projektu pn. „Rewitalizacja centrum miejscowości Mnichowice”. Konkurs „Pięknieje wielkopolska wieś” organizowany jest w ramach Programu „Wielkopolska Odnowa Wsi 2013-2020”.

 • UKS Sport Bralin na wyścigu w Jeleniej Górze

Zawodził sprzęt, nie zawodnicy

W pierwszej połowie czerwca kolarze z UKS Sport Bralin rywalizowali m.in. w prestiżowych zawodach organizowanych w Jeleniej Górze przez Maję Włoszczowską, utytułowaną kolarkę górską.

 • Po raz pierwszy w Międzyzdrojach

Po raz pierwszy w Międzyzdrojach

W dniach 3-13 czerwca 53-osobowa grupa członków i sympatyków Oddziału Rejonowego PZERiI w Bralinie przebywała w ośrodku wczasowym „Delfin” w Międzyzdrojach. Był to pierwszy wyjazd 10-dniowy i pierwszy do tego ośrodka, zorganizowany przez zarząd oddziału.

 • Warsztaty o tematyce regionalnej

Regionalizmu też trzeba się uczyć

13 czerwca 2017 r. trzy uczennice Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Bralinie uczestniczyły w warsztatach o tematyce regionalnej w siedzibie Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. Ich organizatorem było Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych w Kaliszu.

 • Finał Gminnego Konkursu Recytatorskiego

Gminny konkurs recytatorski „Magia żywego słowa”

8 czerwca br. w sali kina „Niesob” w Bralinie po raz kolejny odbył się Gminny Konkurs Recytatorski „Magia żywego słowa”. Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa im. M. Kopernika w Bralinie, a patronat objął Wójt Gminy Bralin Roman Wojtysiak. W konkursie wzięło udział 27 uczniów klas I-III placówek oświatowych  naszej gminy. 

 • Szczepienie psów

Harmonogram szczepień przeciwko wściekliźnie

23 i 24 czerwca 2017 roku odbęda się szczepienia psów przeciwko wściekliźnie. Poniżej zamieszczamy harmonogram.

 

 

Wyjazd do Krakowa z dofinansowaniem

20 czerwca 2017 r. wójt gminy Bralin Roman Wojtysiak podpisał z ks. proboszczem Romanem Krzyżaniakiem umowę o realizację zadania publicznego pn. „Organizacja zajęć kulturalnych dla dzieci i młodzieży oraz mieszkańców Gminy Bralin”.

 

 • Logo akcji

Głosujmy na Tabor Wielki

Tabor Wielki ma okazję wygrać siłownię plenerową w konkursie ogłoszonym przez Nestle. Nestlé wybuduje siłownie w tych lokalizacjach, które zdobędą najwięcej głosów. Dlatego zachęcamy do codziennego odwiedzania strony www.nestleporusza.pl i głosowania na lokalizację w gminie Bralin.

 • Fotorelacja z VII Bralińskiego Crossu Rowerowego

Wystartowali po raz siódmy

Tradycyjnie w piątek po Bożym Ciele odbyła się kolejna, 7. edycja Bralińskiego Crossu Rowerowego o Puchar Wójta Gminy Bralin. Pogoda, mimo obaw organizatorów, dopisała, nie zawiedli również zawodnicy i kibice. 

 • Jan Puchała na konkursie w Lądku Zdroju

Jan Puchała wygrał Kryształowy Róg

W Lądku Zdroju 10 czerwca br. odbył się XVI Konkurs Sygnalistów Myśliwskich „O Kryształowy Róg”. Do rywalizacji zgłosił się również Jan Puchała z Bralina. Zgłosił się, wygrał jak z nut wylosowany zestaw konkursowy i został bardzo dobrze oceniony przez komisję sędziowską, zdobywając kolejne swoje pierwsze miejsce.

 • Sobotnie popołudnie z piłką nożną

Sobotnie popołudnie z piłką nożną

W sobotnie popołudnie, 10 czerwca br. na stadionie LKS „Sokół” Bralin odbył się Turniej Piłki Nożnej uczniów szkół podstawowych o Puchar Wójta Gminy Bralin. Turniej był jednocześnie podsumowaniem rozgrywek dziecięcych w rundzie wiosennej 2016/2017 zawodników Akademii Piłkarskiej funkcjonującej przy Świetlicy „Tęcza” i LKS „Sokół” Bralin.

 • Badania profilkatyczne

Akcja nieodpłatnych badań profilaktycznych

Urząd Gminy Bralin informuje o akcji nieodpłatnych badań profilaktycznych dla mieszkańców gminy Bralin od 50. roku życia. Badanie przeprowadzi Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu na podstawie porozumień zawartych z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego.

 • Pani Marzena Brzezińska wygrała zawody wędkarskie w Nosalach

„Oczko” organizatorem zawodów

Minął już rok, jak przeprowadzono pierwsze zawody wędkarskie dla dorosłych mieszkańców gminy Bralin przy stawie w Nosalach. 10 czerwca 2017 roku odbyła się ich druga edycja. Drugi rok organizację zawodów wędkarskich w gminie Bralin wzięli na siebie członkowie Koła Wędkarskiego „Oczko” w Nosalach przy współpracy z Referatem Oświaty, Kultury, Sportu i Promocji w Urzędzie Gminy Bralin.

 • Jan Puchała na konkursie w Ścinawie

Sygnaliści myśliwscy konkurowali w Gołuchowie i Ścinawie

Za Janem Puchałą kolejne dwa dni zmagań konkursowych na rogu myśliwskim. 3 czerwca młody sygnalista z Bralina stanął do Konkursu Sygnalistów Myśliwskich na IV Międzynarodowym Festiwalu Kultury Leśnej i Łowieckiej w Gołuchowie, a 4 czerwca br. do Konkursu Muzyki Myśliwskiej o Miedziany Sopel w Ścinawie.

 

 • festyn

Zapraszamy na festyn z okazji Dnia Dziecka

Wójt Gminy Bralin zaprasza wszystkie dzieci na festyn z okazji Dnia Dziecka. 10 czerwca br. na stadionie w Bralinie od godz. 14.30. Nie może Cię zabraknąć!

 

 

VII Braliński Cross Rowerowy już 16 czerwca

Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Bralińskiej zaprasza dzieci i młodzież na VII Braliński Cross Rowerowy im. Jana Lissowskiego. Wyścig odbędzie się 16 czerwca 2017 roku, tradycyjnie w piątek po Bożym Ciele. Początek o godz. 16.00. Impreza przeprowadzona będzie na terenie parkingu przy kościele Na Pólku pod Bralinem.

 • Dzień Dziecka w Zespole Szkół w Nowej Wsi Książęcej

Dzień Dziecka w Nowej Wsi Książęcej

29 maja w Zespole Szkół w Nowej Wsi Książęcej świętowano Dzień Dziecka. Już od samego rana na wszystkie dzieci czekało wiele wspaniałych niespodzianek przygotowanych przez Radę Rodziców. Wielkie świętowanie rozpoczął wspólny taniec zatańczony razem z animatorami, którzy w trakcie całego dnia prowadzili wiele ciekawych, oryginalnych i  zabawnych konkurencji.

 • Dzień Dziecka w Przedszkolu "Kwiaty Polskie"

Niech codziennie będzie Dzień Dziecka

Takie hasło przewodnie towarzyszyło wszystkim działaniom podejmowanym w przedszkolu w tygodniu, w którym wypadał Dzień Dziecka. 31 maja był dniem bajkowym. Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia na deskach sceny świetlicy „Tęcza”, przedstawił przedszkolakom spektakl pt. „Baśnie z Dalekiego  Wschodu”.

 • Jubileusz 25-lecia Diecezji Kaliskiej

Jubileusz 25-lecia Diecezji Kaliskiej

3 czerwca br. na zaproszenie biskupa kaliskiego ekscelencji Edwarda Janiaka wójt gminy Bralin Roman Wojtysiak reprezentował samorząd gminny na obchodach 25-lecia powstania diecezji kaliskiej. Podczas uroczystości wspominano również wizytę świętego Jana Pawła II w Kaliszu, której jubileusz dwudziestolecia obchodzono tego dnia.

 • Wieczór gier planszowych w Nowej Wsi Książęcej

Wieczór gier planszowych w Nowej Wsi Książęcej

25 maja 2017 roku w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Nowej Wsi Książęcej miało miejsce niecodzienne wydarzenie - „Wieczór gier planszowych”. Uczniowie, rodzice i nauczyciele w atmosferze zabawy i rywalizacji grali m.in. w Duszki, Dobble, Taboo, 5 sekund junior, Monopoly junior, Kakao, Wygibajtusa oraz różnego rodzaju quizy.

 • Dzień Dziecka

Pamiętaj! 1 czerwca - Dzień Dziecka

Wszystkim Dzieciom z okazji ich święta życzymy radosnego i szczęśliwego dzieciństwa wypełnionego miłością od bliskich i przyjaźnią od rówieśników. Niech radość, optymizm, ciekawość świata i niewyczerpane pokłady energii, które charakteryzują dzieciństwo, pozostaną w Was na zawsze. Zabierzcie w podróż swego życia, to co najlepsze i korzystajcie z tego bagażu przez długie lata.

A na świętowanie Dnia Dziecka zapraszamy Was w sobotę, 10 czerwca br. od godz. 14.30. Szczegóły na plakacie.

 • Na spotkaniu z Prezydentem RP Andrzejem Dudą

W Pałacu Prezydenckim

29 maja br. z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego na zaproszenie Prezydenta RP Andrzej Dudy do Pałacu Prezydenckiego w Warszawie udali się przedstawiciele samorządu lokalnego z terenu powiatu kępińskiego. W wyjeździe uczestniczyli: wójt Gminy Baranów Bogumiła Lewandowska-Siwek, wójt gminy Bralin Roman Wojtysiak, wójt Gminy Łęka Opatowska Adam Kopis, wójt Gminy Trzcinica Grzegorz Hadzik oraz wójt Gminy Rychtal Czesław Balcerzak.

 • 28 maja w Przedszkolu "Kwiaty Polskie" odbył się festyn...

Mama i Tato – kochamy Was! – czyli festyn w przedszkolu

W niedzielne popołudnie, 28 maja na terenie  Przedszkola  ,,Kwiaty Polskie” w Bralinie odbył się  festyn rodzinny, który miał na celu uświetnienie obchodów bardzo ważnych dla rodziny świąt: Dnia Matki, Dnia Ojca i Dnia Dziecka. Festyny rodzinne to miłe przedsięwzięcia integrujące społeczność Bralina, a także promujące aktywny sposób spędzania wolnego czasu.

 • Grupa seniorów przed zamkiem w Mosznej

Seniorzy zwiedzają Polskę

Zarząd Oddziału Rejonowego PZERiI w Bralinie już w tym roku zorganizował dla swoich członków i przyjaciół kilka ciekawych wyjazdów. Kilkudziesięcioosobowa grupa miłośników ciepłych kąpieli odwiedziła w kwietniu Uniejów.

 • Zawody wędkarskie dzieci i młodziezy w Nosalach

Udane wędkowanie w Nosalach

27 maja br. przy stawie w Nosalach przeprowadzono Gminne Zawody Wędkarskie dla dzieci i młodzieży o Puchar Wójta Gminy Bralin. Jak każdego roku, tak i w tym z okazji Dnia Dziecka Gmina Bralin we współpracy z kołem wędkarskim przygotowała zawody dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Bralin. Organizatorem II edycji tej rywalizacji było Koło Wędkarskie „Oczko” w Nosalach.

Wójt Gminy Bralin Roman Wojtysiak zabiega o kolejne środki zewnętrzne na inwestycje

W związku z wysokimi kosztami planowanych inwestycji, jakie czekają Gminę Bralin w najbliższym czasie, wójt Roman Wojtysiak zabiega w różnych instytucjach, w tym u Wojewody Wielkopolskiego o pozyskanie środków zewnętrznych. Między innymi w tym celu w dniu dzisiejszym (26 maja br.) w godzinach porannych Wójt Gminy Bralin Roman Wojtysiak wraz z zastępcą Robertem Kieruzalem spotkali się z Wicewojewodą Wielkopolskim panią Marleną Maląg.

 • Podczas spotkania autorskiego z Barbarą Gruszką

Spotkanie z pasjonatką rozwoju osobistego

23 maja 2017 r. gościem Biblioteki Publicznej w Bralinie była Barbara Gruszka, pasjonatka Rozwoju Osobistego, zdobywczyni tytułu Kobieta Roku w kategorii Pedagog w 2014 roku,  od początku wierząca w ludzi, że mogą osiągnąć wszystko pod warunkiem przebicia niewidzialnej ściany, którą najczęściej sami w sobie budują.

 • Podpisanie umowy na dofinansowanie projektów

Dofinansowanie na inicjatywy społeczne

24 maja 2017 r. wójt gminy Bralin Roman Wojtysiak podpisał z przedstawicielami Akcji Katolickiej Diecezji Kaliskiej – Oddział Parafialny w Bralinie oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Mnichowicach umowy o realizację zadań publicznych, o których mowa w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Zadania zostały wyłonione w tegorocznym otwartym konkursie, którego wyniki ogłoszono 10 kwietnia.

 • Pniewy - pięć pierwszych miejsc zdobył UKS Sport Bralin

Sukces goni sukces

Zawodnicy Uczniowskiego Klubu Sportowego Sport Bralin spisują się znakomicie. W Zielonej Górze trzykrotnie stawali na podium, w Pniewach z kolei zdobyli aż sześć koszulek mistrzów Wielkopolski w kolarstwie MTB! To ewenement na skalę ogólnopolską.

 

 • Na jublieuszu Stowarzyszenia Sołtysów Województwa...

Braliński akcent na jubileuszu Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego

W Domu Kultury w Wysocku Wielkim koło Ostrowa Wielkopolskiego sołtysi wielkopolscy obchodzili jubileusz powstania Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego, które powstało przed 20 laty z siedzibą w Miłosławiu koło Wrześni. W uroczystości wzięli również udział sołtysi z gminy Bralin: Małgorzata Wrzalska i Stanisław Niechciał.

 • 21 maja br. na stadionie w Bralinie odbył się Western City

Relacja z niedzielnego festynu Western City w Bralinie

W niedzielę, 21 maja 2017r. na stadionie przy ul Namysłowskiej odbył się Festyn Rodzinny pod hasłem „Western City w Bralinie”. Organizacją tego wielkiego przedsięwzięcia zajęła się Rada Rodziców i społeczność Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Bralinie. Celem imprezy było zintegrowanie rodziców, dzieci i nauczycieli na okoliczność zbliżających się: Dnia Dziecka oraz  Dnia Matki i Ojca, jak również współpraca szkoły ze środowiskiem lokalnym. Hasłem przewodnim sportowej części festynu była myśl zawarta w koncepcji pracy szkoły- „Zdrowie to nie wszystko, ale wszystko jest niczym bez zdrowia” .

 • Grafika do artykułu - podczas koncertu

Rusza backstage muzyczny ARTwarium

Bezpłatne warsztaty muzyczne, dziennikarsko–medialne, koncerty akustyczne w sieci oraz festiwal LOKAL - młodzież ze Stowarzyszenia ARTwarium rozpoczyna nowy sezon warsztatowy! W drugiej połowie maja rozpoczyna się kolejny projekt kulturalny  „Backstage muzyczny”.

 • 45-osobowa grupa trzecioklasistów z gminy Bralin...

Zakończenie projektu „Umiem pływać”

17 maja br. odbyły się ostatnie zajęcia z nauki pływania dla 45-osobowej grupy dzieci, uczniów klas trzecich z terenu gminy Bralin. Jak na zakończenie przystało, kurs kończył się sprawdzianem zdobytych umiejętności, podsumowaniem i niespodzianką. Nagrodą za ukończony kurs, wytrwałość i zaangażowanie były medale dla wszystkich uczestników zajęć. A te sprawiły naprawdę wielką radość dzieciom

 

 • Zwycięska drużyna z Nowej Wsi Książęcej

Sukces uczniów klasy VI w turnieju BRD

5 maja 2017 r. w Zespole Szkół w Nowej Wsi Książęcej odbyły się eliminacje gminne turnieju bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Celem turnieju jest działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci  i młodzieży szkolnej. W turnieju biorą udział czteroosobowe drużyny danej szkoły (2 dziewczynki i 2 chłopców).

 • Droga w Goli zaplanowana do przebudowy

Dofinansowanie na budowę dróg dla gminy Bralin

Gmina Bralin zawarła (3 kwietnia 2017 r.) umowę z Województwem Wielkopolskim w sprawie udzielenia pomocy finansowej jednostkom samorządu terytorialnego w 2017 roku w kwocie 116.250,00 zł na dofinansowanie budowy (przebudowy) dróg dojazdowych do gruntów rolnych.

 • Barbara Gruszka

Biblioteka zaprasza na spotkanie autorskie

Biblioteka Publiczna w Bralinie serdecznie zaprasza na wieczór autorski rodowitej Kępnianki Barbary Gruszki – autorki książki „Jak w 7 krokach odkryć prawdy życiowe i zrozumieć sens życia” Spotkanie odbędzie się  23 maja 2017 r. /wtorek/  o godz. 17.00 w siedzibie biblioteki.

 

 • Mistrzowie powiatu w piłce nożnej wraz z trenerem M...

Mistrzostwo Powiatu w piłce nożnej dla drużyny z Bralina

Chłopcy z bralińskiej podstawówki po raz kolejny zaprezentowali się znakomicie. Po zwycięstwie w powiatowych zmaganiach w piłkę siatkową, tym razem przyszedł czas na piłkę nożną.

 • Jan Puchała na konkursie w Gorzowie Wlkp.

Na konkursie sygnalistów myśliwskich

Młody sygnalista myśliwski z Bralina, Jaś Puchała, reprezentujący Koło Łowieckie Jeleń z Rychtala, na co dzień uczeń Szkoły Podstawowej w Bralinie i Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. A. Tansmana w Kępnie na konkursie w Gorzowie Wielkopolskim zajął drugie miejsce.

 • Dzień Bezpiecznego Internetu w SP Bralin

Dzień Bezpiecznego Internetu

11 kwietnia 2017 roku w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Bralinie odbył się szkolny Dzień Bezpiecznego Internetu. Uczniowie z klas I- III wzięli udział w bajkowym przestawieniu profilaktycznym przygotowanym przez uczniów klasy VIa pod kierunkiem pani Katarzyny  Szczepaniak. Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia opowiedzieli o swoich przygodach w sieci, a dzieci poznały zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Wysłuchały również prelekcji dzielnicowego Bralina st. sierż. Tomasza Kaprala, który zwrócił szczególną uwagę na ochronę danych osobowych w Internecie.

 • Uczniowie klasy IIIc w Bibliotece Publicznej w Bralinie

Z wizytą w bibliotece

Biblioteka jest dla dzieci istotnym elementem edukacji czytelniczej. Miejmy nadzieję, że bezpośredni kontakt dzieci z miejscem, w którym można poczytać czy wypożyczyć książkę do domu zachęci do częstszego sięgania po lektury, dzięki którym rozwijają wyobraźnię, uczą się logicznego myślenia i poszerzają swoją wiedzę o świecie.

 • Drużyna z Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Bralinie

7. raz z rzędu na 2. miejscu w BRD

11 maja 2017 r. na terenie miasteczka ruchu drogowego w Baranowie odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.

 

 • Trudna trasa wyścigu w Wałbrzychu

UKS Sport Bralin w Wałbrzychu i Lublinie

Na przełomie maja i kwietnia 2017 r. zawodnicy UKS Sport Bralin dwukrotnie rywalizowali w Pucharze Polski MTB, a także IV Biegu Ulicznym w Kępnie.

 

 

Żywność dla potrzebujących w gminie Bralin

W środę, 9 marca br. w Bralinie przy świetlicy „Tęcza” rozdawana była żywność w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020. Z pomocy tej mogły skorzystać osoby o niskich dochodach, które wcześniej złożyły stosowne oświadczenia w GOPS Bralin.

 

 • Na meczu w Baranowie

Mali chłopcy z Bralina grali dla Laury w Baranowie

W minioną niedzielę, 7 maja br. na Orliku w Baranowie miał miejsce piłkarski festyn, którego celem było wsparcie dla zmagającej się z ciężką chorobą dziewczyny. Na turniej została zaproszona drużyna żaków z Bralina – chłopcy rocznika 2008 i młodsi.

 • SPZB i UKS Sport Bralin podpisują umowę o dofinansowanie

Podpisanie umów na realizację zadań publicznych

4 i 8 maja 2017 r. wójt gminy Bralin Roman Wojtysiak podpisał z przedstawicielami trzech stowarzyszeń umowy na realizację zadań publicznych, o których mowa w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Zadania zostały wyłonione w tegorocznym otwartym konkursie, którego wyniki ogłoszone zostały 10 kwietnia.

 • Uroczysty przemarsz z Rynku w Bralinie na plac przed...

90 lat straży pożarnej Bralinie

7 maja 2017 roku odbyła się uroczystość 90-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Bralinie. Obchody rocznicowe rozpoczęły się mszą świętą w sanktuarium Na Pólku o godz. 15.00. Po zbiórce na Rynku w Bralinie strażacy, delegacje z pocztami sztandarowymi i goście na czele z orkiestrą dętą z Namysłowa przemaszerowali na plac przed strażnicą przy ul. Lipowej, gdzie odbyło się dalsze świętowanie. 

 • Obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

„Witaj, witaj, majowa rocznico, pamiętny trzeci maju”

W ostatnich dniach obchodziliśmy 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wydarzenia sprzed wieków wciąż żyją w świadomości narodu polskiego. Co roku są okazją, by uzmysłowić wszystkim, jak wielkie znaczenie mają słowa: Ojczyzna i Patriotyzm. Nasza „Mała Ojczyzna” również ponownie  zapisała biało–czerwoną kartę w swojej historii.

 • Flaga RP

Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

2 maja Polacy obchodzą Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Święto wprowadzone zostało na mocy ustawy z dnia 20 lutego 2004 roku. 2 maja to także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Pamiętajmy o wywieszeniu barw narodowych w domach, instytucjach, zakładach pracy.

 

 • Święto Konstytucji

226. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Wójt Gminy Bralin zaprasza do uczestnictwa w obchodach 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, które odbędą się w Bralinie 3 maja 2017 r.

 

Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Bralińskiej zaprasza na koncert

Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Bralińskiej rozpoczyna realizację projektu pn. „Kultury łyk”. Jest to kontynuacja rozpoczętej 7 lat temu inicjatywy polegającej na przygotowaniu dla mieszkańców wyjazdowej oferty kulturalnej. 13 maja 2017 roku stowarzyszenie zaprasza do Opola na koncert.

 

 • Podczas spotkania z autorką Joanną Krzyżanek w Bralinie

W zaczarowanym świecie książek Joanny Krzyżanek

27 kwietnia br. Biblioteka Publiczna w Bralinie przy współpracy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu zorganizowała spotkanie autorskie z  Joanną Krzyżanek.

 • Jasiu Puchała na konkursie w Niepołomicach

Jan Puchała zwyciężył w Niepołomicach

22 kwietnia br. w Niepołomicach, w IX Małopolskim Konkursie Sygnalistyki  Myśliwskiej „O Róg Zbramira” Kraków – Niepołomice 2017 Jaś Puchała z Bralina zajął 1. miejsce w swojej kategorii. Chłopiec reprezentował Koło Łowieckie nr 6 Jeleń w Rychtalu. 

 • Zajęcia komputerowe w Mielęcinie

Skończyły się kolejne kursy komputerowe

W marcu i kwietniu tego roku w Mielęcinie i Taborze Wielkim odbyły się kursy komputerowe dla zainteresowanych mieszkańców w ramach projektu pod nazwą „Podnieś swoje cyfrowe kompetencje – to takie proste!”.

 • Podczas warsztatów

Wielkanocne tradycje w Nowej Wsi Książęcej

Święta Wielkanocne to najbardziej radosny czas w ciągu roku. Budzi się życie, nadchodzi wiosna, rozkwitają pierwsze kwiaty... Aby poczuć magię tego niezwykłego okresu, w Zespole Szkół w Nowej Wsi Książęcej zostały zorganizowane warsztaty pt. „Wielkanocne ozdoby ”.

 • Wręczenie nagród wyróżnionym

Konkurs na wielkanocną pisankę

21 kwietnia 2017r. w Szkole Podstawowej w Bralinie odbyło się spotkanie i wręczenie nagród i wyróżnień uczniom klasy IIb. Dzieci z IIb prawie w całości wzięły udział w konkursie na wielkanocną pisankę zorganizowanym przez Świetlicę Profilaktyczno–Środowiskową „Tęcza” w Bralinie.

 • Trzecioklasiści uczą się pływać

Dzieci uczą się pływać

Trwa kurs nauki pływania dla trzech grup trzecioklasistów z terenu gminy Bralin. Dzieci uczą się pływać od 1 marca. W każdą środę udają się autokarem do Namysłowa, gdzie na krytej pływalni Delfin w Namysłowie pod okiem instruktora i ratownika pobierają lekcje pływania i bezpiecznego zachowania w wodzie. Projekt zakończy się 10 maja br.

 

 • Logo

Wnioski o dofinansowanie przedszkola złożone

Jednocześnie z ogłoszeniem przetargu na budowę nowego przedszkola Gmina Bralin podjęła starania o dofinansowanie realizacji tejże inwestycji.

 

 

 • Spotkanie autorskie z Jadwigą Miesiąc

Lekcja z poetką i malarką Ziemi Kępińskiej

7 kwietnia 2017 r. gościem Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Bralinie na lekcjach języka polskiego w kl. 1a i 3a była Jadwiga Miesiąc, kępińska poetka i malarka, emerytowana nauczycielka języka polskiego, dawna mieszkanka gminy Bralin.

 

 

 • Maja Drelak na Pucharze Czech

Pierwsze tegoroczne sukcesy kolarzy

W marcu i kwietniu kolarze z Uczniowskiego Klubu Sportowego Sport Bralin uczestniczyli w obozach szkoleniowych i rywalizowali w zawodach sportowych rozgrywanych w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i w Czechach. A rywalizowali – co ważne – z sukcesami

 

 

 • Zajączek w przedszkolu "Kwiaty Polskie"

Zajączek w przedszkolu

Jednym ze zwyczajów Świąt Wielkanocnych, szczególnie lubianym i wyczekiwanym przez dzieci jest zajączek. W tym roku odwiedził on przedszkole 12 kwietnia i przyniósł dzieciom prezenty w postaci zabawek i słodyczy.

 

 

Życzenia z okazji Wielkanocy

 • Życzenia
 • Rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą pisankę

Najpiękniejsze wielkanocne pisanki

W środę, 12 kwietnia, odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego pt. „Najpiękniejsza pisanka wielkanocna” dedykowanego dzieciom od szóstego roku życia. Głównym celem konkursu było kształtowanie wyobraźni plastycznej dzieci, kultywowanie wielkanocnych tradycji oraz umożliwienie najmłodszym prezentacji własnych dokonań twórczych. Zadanie uczestników polegało na wykonaniu jajeczka wielkanocnego w formie przestrzennej, dowolną techniką.

 

 • Droga Krzyżowa ulicami Bralina 10 kwietnia 2017 r.

Droga Krzyżowa ulicami Bralina

W Wielki Poniedziałek, 10 kwietnia 2017 r. miało miejsce nabożeństwo Drogi Krzyżowej ulicami Bralina. O godz. 19.00 wierni zgromadzili się przed kościołem parafialnym pw. św. Anny, gdzie rozpoczęło się  nabożeństwo. Następnie modlący udali się w drogę ulicami: Wiosenną, Kaczą, Błotną, Rynkiem, Kościelną, rozpamiętując mękę Chrystusa.

 • Komisja konkursowa ocenia złożone projekty

Środki w konkursie ofert podzielone

Komisja konkursowa zakończyła prace związane z oceną ofert, jakie wpłynęły w marcu br. w otwartym konkursie ofert na realizację zadań publicznych w obszarach kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego oraz wspierania i upowszechniania kultury fizycznej. 10 kwietnia ogłoszone zostały wyniki tegorocznego konkursu i znane już są zadania, które będą realizowane przez lokalne organizacje pozarządowe na terenie gminy Bralin.

 • Widok na ulicę Starą od ul. 3 Maja

W Bralinie będzie ulica Stara

Rada Gminy Bralin podczas sesji 29 marca 2017 r. podjęła uchwałę w sprawie nadania nazwy drodze wewnętrznej obejmującej działkę 1162 w Bralinie. Droga położona prostopadle do ulicy 3 Maja oraz do ul. Błotnej nosić będzie nazwę ulicy Starej.

 • Podczas spotkania z Wojciechem Tokarskim

Nepal – kraj na dachu świata

Nepal - do tego niezwykłego miejsca zabrał uczniów Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Bralinie 24 marca kolejny gość „Moich podróży”, Wojciech Tokarski z Sieradza.

 • Na zdjęciu zawodnicy z rodzicami oraz wójt gminy Roman...

Nagrody za przepracowany rok

6 kwietnia br. wójt gminy Roman Wojtysiak spotkał się z siedmioosobową grupą kolarzy UKS Sport Bralin i ich rodzicami, by oficjalnie przekazać umowy stypendialne za osiągnięte w minionym roku wyniki sportowe.

 • Podpisanie umowy na dofinansowanie budowy Domu Ludowego w...

Umowa na dofinansowanie podpisana

31 marca br. w Poznaniu wójt gminy Bralin Roman Wojtysiak oraz skarbnik gminy Grażyna Mosch podpisali z Samorządem Województwa Wielkopolskiego reprezentowanym przez wicemarszałka Krzysztofa Grabowskiego umowę na dofinansowanie realizacji operacji „Budowa Domu Ludowego w Nosalach jako centrum kulturalno-rekreacyjne”.

Mobilny system powiadamiania i ostrzegania

Od 3 kwietnia 2017r. rozpoczęliśmy wdrażanie mobilnego systemu powiadamiania i ostrzegania. Mieszkańcy gminy, którzy wyrażą taką chęć, będą mogli nieodpłatnie otrzymywać wiadomości SMS z informacjami między innymi o zagrożeniach pogodowych, utrudnieniach, awariach wodociągowych na terenie gminy czy aktualnościach  oraz wydarzeniach kulturalnych.

 

 • Przedszkolaki pożegnały zimę

Z życia Przedszkola „Kwiaty Polskie”

21 marca dzieci z przedszkola „Kwiaty Polskie” w Bralinie pożegnały zimę i z radością przywitały kolejną porę roku. 31 marca przedszkolaków po raz kolejny odwiedzili aktorzy z Krakowa z interaktywnym przedstawieniem „Wilk i zając”.

 

 • Zadowoleni po przedstawieniu widzowie

Magiczny świat bajek

24 marca br. 50-osobowa grupa uczniów z placówek oświatowych gminy Bralin udała się do Kępińskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kępnie na przedstawienie „Magiczny świat bajek”. Program profilaktyczny miał za zadanie przeciwdziałać uzależnieniom, uczył jak dbać o zdrowie i zachęcał dzieci do zdrowego trybu życia.

 

 • Mistrzem Ortografii została Aleksandra Matyszczak

Ortograficzne potyczki

23 marca br. w Zespole Szkół w Nowej Wsi Książęcej odbył się finał XIV Gminnego Konkursu Ortograficznego  dla uczniów klas IV-VI  o tytuł „Mistrza Ortografii”. Z zasadami poprawnej pisowni języka polskiego zmagało się 8 finalistów.

 

 • Podczas posiedzenia Zarządu Oddziału Rejonowego PZERiI w...

Braliński Oddział Rejonowy PZERiI podsumował pracę w 2016 roku

Spotkanie z udziałem członków zarządu i wielu zaproszonych gości odbyło się w poniedziałek, 27 marca w restauracji „Złoty Kłos” w Bralinie. Posiedzenie  rozpoczął zespół „Ale Babki”, który zaśpiewał kilka swoich najnowszych przebojów, wprawiając słuchaczy w wiosenny nastrój.

 

 • Policjanci przestrzegali rodziców przed cyberprzemocą

Dwie strony sieci

23 marca br. w Zespole Szkół w Nowej Wsi Książęcej odbyło się zebranie z rodzicami, a jednym z tematów była cyberprzemoc. Prelekcję dla rodziców poprowadzili  policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kępnie, sierż. Filip Ślęk i aspirant Bogdan Garczarek.

 

 • Zwycięska drużyna siatkarska z trenerem Michałem Góreckim

Siatkarski sukces chłopców z SP Bralin

Znakomicie spisali się chłopcy ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Bralina na Mistrzostwach Rejonu w Piłkę Siatkową. Podopieczni Michała Góreckiego byli największą niespodzianką zawodów, zajmując trzecie miejsce w rejonie kaliskim.

 

 • Zespół z Koła Łowieckiego Hubert w Bralinie

Jan Puchała na konkursie w Złotoryi

18 marca br. w Złotoryi odbył się XII Kaczawski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich. W przesłuchaniach konkursowych uczestniczył również Jan Puchała, dwunastolatek z Bralina.

 

Spotkanie z sołtysami

20 marca br. odbyło się spotkanie robocze wójta gminy Romana Wojtysiaka z sołtysami. Tematem były sprawy bieżące w poszczególnych sołectwach. Wójt przybliżył sołtysom stan zaawansowania realizowanych oraz planowanych inwestycji w gminie, co będzie również tematem omawianym na najbliższej debacie radnych. Wśród poruszanych tematów znalazły się także tegoroczne dożynki.

 • Podczas nauk rekolekcyjnych

Rekolekcje wielkopostne w Nowej Wsi Książęcej

Od 15 do 17 marca br. uczniowie Zespołu Szkół w Nowej Wsi Książęcej uczestniczyli w rekolekcjach wielkopostnych, które prowadził ks. Mateusz Ciesielski z Wrocławia. Towarzyszyła mu młodzież gimnazjalna, która organizacyjnie wspomagała rekolekcjonistę i aktywizowała uczniów do wspólnego śpiewu.

Dotacje dla klubów sportowych przyznane

15 marca br. wójt gminy Roman Wojtysiak podpisał z przedstawicielami dwóch klubów sportowych działających na terenie gminy Bralin umowy na przyznanie dotacji na działalność sportową w 2017 roku.

 

 • Maja Drelak odbiera wyróżnienie z rąk dyrektora sportowego...

UKS Sport Bralin na podsumowaniu sezonu sportowego

11 marca br. w Klęce, wsi leżącej w gminie Nowe Miasto nad Wartą, Wielkopolski Okręgowy Związek Kolarski podsumował sezon sportowy 2016. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Uczniowskiego Klubu Sportowego Sport Bralin.

 

 • Spotkanie z okazji Dnia Sołtysa w Sobótce

Na obchodach Dnia Sołtysa w Sobótce

11 marca przypada Dzień Sołtysa. Tego dnia do Sobótki (gmina Ostrów Wielkopolski) na obchody swojego święta wybrali się również sołtysi z gminy Bralin: Małgorzata Klofta, Małgorzata Wrzalska i Stanisław Niechciał.

 

 • Zbiórka wielkogabarytów

Wiosenna zbiórka gabarytów

Wiosna sprzyja porządkom. Po zimowym zastoju z zapałem ruszamy do uporządkowania pomieszczeń gospodarczych, strychów, piwnic, garaży. Jeżeli przymierzacie się do takich prac, warto uczynić to do 28 i 29 marca. W tych dniach na terenie gminy Bralin odbędzie się zbiórka odpadów wielkogabarytowych, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz zużytych opon z samochodów osobowych.

 • Akcja rozdawnictwa żywności w Bralinie

Żywność dla potrzebujących

W czwartek, 9 marca br. w Bralinie przy świetlicy „Tęcza” rozdawana była żywność w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020. Z pomocy tej mogły skorzystać osoby o niskich dochodach, które wcześniej złożyły stosowne oświadczenia w GOPS Bralin.

 

Rusza rekrutacja do przedszkoli

Od 10 marca 2017 roku rozpoczyna się rekrutacja do przedszkoli na rok szkolny 2017/2018, które prowadzone są przez Gminę Bralin. Wójt Gminy Bralin w drodze zarządzenia określił terminy przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego do przedszkoli znajdujących się na terenie gminy Bralin. Wnioski o przyjęcie do przedszkola należy składać w dniach 10 – 24 marca 2017 roku, do końca marca potrwa ich weryfikacja. Ustalenie wyników postępowania rekrutacyjnego i podanie do publicznej wiadomości list dzieci przyjętych i nieprzyjętych zakończy się 12 kwietnia br.

 

Rozdają żywność

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bralinie informuje, że 9 marca br. o godz. 11.00 przy świetlicy "Tęcza" w Bralinie będzie rozdawana żywność w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020. Po produkty żywnościowe mogą zgłaszać się osoby, które złożyły stosowne oświadczenia w GOPS Bralin.

 

 • Podczas spotkania ze strażakami

Spotkanie ze strażakami

Uczniowie Zespołu Szkół w Nowej Wsi Książęcej 24 lutego 2017 roku uczestniczyli w spotkaniu ze strażakami  z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kępnie. Wydarzenie to zostało zorganizowane w związku z trwającą wspólną kampanią społeczną Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Państwowej Straży Pożarnej „CZAD i OGIEŃ – OBUDŹ CZUJNOŚĆ”.

 • Chłopcy z Bralina zostali Mistrzami Powiatu w piłkę siatkową

Chłopcy z Bralina zostali Mistrzami Powiatu w piłkę siatkową

3 marca br. w  Rychtalu i Łęce Mroczeńskiej obyły się zawody rangi powiatowej w minisiatkówkę chłopców. Znakomicie spisała się reprezentacja Szkoły Podstawowej z Bralina. Chłopcy z SP Bralin zostali Mistrzami Powiatu w piłkę siatkową.

 

 

 • Daria Schudy zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego

Uczennica bralińskiej podstawówki w konkursie wojewódzkim

17 lutego 2017 roku w Ostrowie Wielkopolskim odbył się etap rejonowy Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego. Szkołę Podstawową im. Mikołaja Kopernika w Bralinie reprezentowała Daria Schudy. Uczennica uzyskała 32 punkty i zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego. Warto zaznaczyć, że w tych zmaganiach brało udział 112 uczniów, a tylko 12 przeszło do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się 31 marca w Poznaniu. Opiekunem uczennicy jest Katarzyna Szczepaniak. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

 

 • Uczestnicy zmierzyli się z testem wiedzy na temat...

Młodzież interesuje się pożarnictwem

28 lutego br. w świetlicy „Tęcza” w Bralinie odbyły się eliminacje gminne do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Jednostki OSP z terenu gminy zgłosiły do konkursu 25 uczestników, dzieci i młodzieży. Najlepsi zakwalifikowali się do konkursu powiatowego, którzy odbędzie się 18 marca.

 

Usuwanie drzew i krzewów a sezon lęgowy

Z uwagi na liczne zapytania dotyczące usuwania drzew i krzewów w terminie od 1 marca do 15 października, czyli w okresie lęgowym zwierząt w tym ptaków informujemy, co następuje. Jeśli w zasięgu oddziaływania prac związanych z wycinką drzew lub krzewów występują miejsca wykorzystywane przez zwierzęta lub ptaki, zasadniczo powinna ona być przeprowadzona poza ich okresem lęgowym. Okres lęgowy większości gatunków ptaków trwa od 1 marca do 15 października.

 

 • Podczas spektaklu „Dwie Dorotki”

Co słychać w „Kwiatach Polskich”?

W przedszkolu „Kwiaty Polskie” w Bralinie dzieci pożegnały karnawał balem przebierańców, poznały też historię dwóch Dorotek z baśni Janiny Porazińskiej podczas spektaklu aktorów z Krakowa.

 

 

 • Podczas spotkania wójta z sołtysami

Na bieżąco w sołectwach

W piątek, 24 lutego br. wójt gminy Roman Wojtysiak spotkał się z sołtysami. Wśród zagadnień do omówienia znalazły się m.in.: stan dróg po sezonie zimowym, segregacja śmieci, problem zanieczyszczonego powietrza, wycinka gałęzi przy drogach gminnych oraz organizacja dożynek gminnych.

 

 • Zebranie sprawozdawcze OSP w Taborze Wielkim

Strażacy podsumowali miniony rok

20 lutego br. odbyło się zebranie sprawozdawcze Ochotniczej Straży Pożarnej w Taborze Wielkim, w którym uczestniczyli zaproszeni goście: zastępca wójta gminy Bralin Robert Kieruzal, prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP Marek Fras, komendant gminny Roman Dębski, radny Piotr Pańczuk, sołtys Zofia Węgrzynowicz i przewodnicząca koła terenowego PZERiI Maria Pańczuk. Prowadzący zebranie, prezes OSP w Taborze Wielkim Jan Trojak przedstawił szczegółowe sprawozdanie z działalności za 2016 rok.

GOPS ma nową siedzibę

Od 27 lutego br. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bralinie zmienił swoją siedzibę. Z dotychczasowego budynku w podwórzu urzędu gminy przeniesiony został do budynku po ośrodku zdrowia przy ulicy 3 Maja w Bralinie. Zmianie uległy również numery telefonów.

 • Dzień Seniora 2008 roku w Goli

Koło seniorów w Goli

9 lutego 2017 roku Prezydium Zarządu Oddziału Rejonowego PZERiI z siedzibą w Bralinie podjęło uchwałę o rozwiązaniu koła terenowego w Goli. Powodem takiej decyzji  była ciągle zmniejszająca się liczba członków związku. Przypominamy działalność seniorów w Goli.

 

Koło terenowego PZERiI w Czerminie zakończyło działalność

9 lutego 2017 roku Prezydium Zarządu Oddziału Rejonowego PZERiI z siedzibą w Bralinie podjęło uchwałę o rozwiązaniu koła terenowego nr 3 w Czerminie i nr 4 w Goli. Powodem takiej decyzji była ciągle zmniejszająca się liczba członków związku. Przypomnimy w dużym skrócie działalność seniorów w Czerminie.

 

 

 • Dodatkowe zajęcia sportowe dla młodzieży

Dodatkowe zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży

Od stycznia do grudnia 2017 roku we wszystkich trzech szkołach na terenie gminy Bralin realizowany jest program „Szkolny Klub Sportowy”. To kolejny program współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, a realizowany we współpracy Gminy Bralin i Szkolnego Związku Sportowego „Wielkopolska”.

 

 

 • II Turniej Sołectw w Tenisie Stołowym w Mnichowicach

Niedziela z pasją

To była niedziela z pasją. Tak można powiedzieć o niedzielnym wydarzeniu, które miało miejsce w Domu Ludowym w Mnichowicach 19 lutego br. Rada sołecka sołectwa Mnichowice zaprosiła na II Turniej Sołectw w Tenisie Stołowym. O puchar Wójta Gminy Bralin ubiegali się  zawodnicy z dziewięciu sołectw z gminy Bralin.

 

 • Puchary już czekają

II Turniej Sołectw w Tenisie Stołowym o Puchar Wójta Gminy Bralin

Sołtys i Rada Sołecka sołectwa Mnichowice oraz Referat Oświaty, Kultury, Sportu i Promocji Gminy w Urzędzie Gminy Bralin zapraszają do udziału i kibicowania w  II Turnieju Sołectw w Tenisie Stołowym o Puchar Wójta Gminy Bralin. Zawody przeprowadzone będą 19 lutego br. w Domu Ludowym w Mnichowicach od godz. 12.00.

 

Dożynki gminne odbędą się w Nowej Wsi Książęcej

Miejscem tegorocznych dożynek gminnych będzie Nowa Wieś Książęca, taka decyzja zapadła w ostatnich dniach. Uroczystości obrzędowe odbędą się 19 sierpnia br., a rozpocznie je msza św. w kościele pw. Świętej Trójcy w Nowej Wsi Książęcej o godz. 16.00.

Świetlica "Tęcza" znów działa

Od 13 lutego 2017 roku wznowiła działalność Świetlica Profilaktyczno-Środowiskowa "Tęcza" w Bralinie. Zajęcia z wychowawcą odbywać się będą w poniedziałki, wtorki i środy w godzinach 13.15 - 17.15.

 

 • W bibliotece podczas ferii

Ferie w bibliotece upłynęły w miłej atmosferze

10 lutego, w piątek zakończyły się  ferie  zimowe. Jedną  z propozycji ich  spędzenia  poza domem  były  zajęcia  organizowane przez  Bibliotekę  Publiczną  w  Bralinie. Celem organizacji zajęć w czasie tegorocznych ferii było zagospodarowanie wolnego czasu naszym młodym czytelnikom i sympatykom, zachęcenie ich do czytania oraz zorganizowanie dobrej zabawy.

 

Powstanie program rewitalizacji

Gmina Bralin otrzymała informację o pozytywnej weryfikacji wniosku i otrzymaniu dotacji na opracowanie Gminnego programu rewitalizacji dla gminy Bralin.

 

 

 • Segregacja odpadów

Niebieski, zielony, żółty i brązowy

Ministerstwo Środowiska wprowadza nowe zasady segregacji odpadów komunalnych. Obowiązkowo odpady, w miejscu ich wytworzenia, dzielone będą na cztery frakcje: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne oraz odpady ulegające biodegradacji.

 

 

 • Marta Labryszewska laureatka konkursu Czytelnik Roku 2016

Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera

Kiedy kończy się rok, spoglądamy na minione 365 dni z perspektywy. Robimy różne podsumowania, analizy i sprawozdania. Raz czynimy to z powodu ciążących na nas obowiązkach sprawozdawczych, a raz  dla potrzeb własnych czy oceny sytuacji. Od kilku już lat dyrektor Biblioteki Publicznej w Bralinie Ewa Jędrysiak prowadzi analizę najczęstszych wypożyczeń i najaktywniejszych, najwierniejszych czytelników w ramach konkursu czytelniczego „Czytelnik Roku”.

 • Ale Babki na koncercie w DPS w Marszałkach

O planach wycieczkowych i nie tylko

Zarząd Oddziału Rejonowego rozpoczął kolejny już - 25. rok swojej działalności. Styczeń to bardzo intensywny czas pracy nad przygotowaniem harmonogramu wycieczek i wyjazdów na wczasy. W tym roku turnusy wypoczynkowe nad morzem trwają od 9-11 dni. Dokąd więc można pojechać? Wybór oczywiście należy do członków i przyjaciół związku.

 • Podczas spotkania z sołtysami

Comiesięczne spotkanie z sołtysami

27 stycznia w sali sesyjnej Urzędu Gminy Bralin odbyło się comiesięczne spotkanie wójta gminy z sołtysami. Tematem pierwszej części spotkania był wirus ptasiej grypy HPAI w związku z faktem, iż północna część gminy Bralin została uznana za obszar zagrożenia wirusem. Druga część spotkania dotyczyła bieżących spraw.

 • Występy Stokrotek i Maczków

Bo z Babcią, bo z Dziadkiem jest wesoło…

Trzy dni trwały obchody Dnia Babci i Dziadka w Przedszkolu „Kwiaty Polskie” w Bralinie. W tym roku, wzorem lat ubiegłych, uroczystości odbyły się w świetlicy „Tęcza”. Od 25 do 27 stycznia br. w miejscu tym rozbrzmiewały wesołe piosenki, skoczne tańce  i wiersze wypełnione najlepszymi życzeniami dla miłych gości.

Uwaga - Medica zmienia lokalizację

Uprzejmie informujemy, że od poniedziałku 30 stycznia 2017 roku Przychodnia "Medica" w Bralinie zmienia swoją lokalizację. Od tego terminu przychodnia zlokalizowana będzie przy ul. Wrocławskiej 35. Numer telefonu pozostaje bez zmian - 62 78 292 14.

 

 

 • fewrie zimowe

Ferie zimowe czas zacząć

Od poniedziałku 30 stycznia w szkołach województwa wielkopolskiego rozpoczynają się ferie zimowe. Dzieci i młodzież przez dwa najbliższe tygodnie będą odpoczywać od nauki i szkolnych obowiązków. Do zajęć wrócą 13 lutego. Dla uczniów spędzających ferie w domu dwie szkoły oraz biblioteka publiczna przygotowały ofertę zajęć, które pozwolą ciekawie spędzić czas wolny.

 • Podczas narady z dyrektorami szkół

Przygotowania związane z reformą oświatową

Wraz z początkiem roku w gminie Bralin rozpoczęły się prace nad wcieleniem w życie założeń reformy oświatowej, którą wprowadził obecny rząd. 25 stycznia br. weszła w życie ustawa z dnia 14 grudnia 2016r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, zgodnie z którą od 1 września 2017 roku każda 6-letnia szkoła podstawowa z mocy ustawy przekształca się w 8-letnią szkołę podstawową, a gimnazja ulegają likwidacji poprzez wygaszanie lub jego włączenie w strukturę innej szkoły.

 

Ferie zimowe w bibliotece

W okresie ferii zimowych (30 stycznia - 10 lutego) Biblioteka Publiczna w Bralinie serdecznie zaprasza wszystkie chętne dzieci do spędzenia w ciekawy i różnorodny sposób wolnego czasu. W bibliotece odbywać się będą warsztaty i zajęcia plastyczne, gry i zabawy edukacyjne, konkursy.

 • Zwycięzcy w kategorii sołtysi

Pokazali się z jak najlepszej strony

W niedzielę, 22 stycznia br. w Łęce Opatowskiej odbyła się szósta edycja Turnieju Tenisa Stołowego Sołtysów Powiatu Kępińskiego. Swój udział zgłosili również sołtysi z gminy Bralin. Jak się okazało, z niemałym sukcesem. Najlepszym sołtysem tenisistą został Artur Jędrzejak z Czermina, a drugie miejsce zajął Piotr Jajczyk z Taboru Małego. Andrzej Gogol, w kategorii rady sołeckie zajął miejsce 3.

Wykonawca robót już jest

Jak tylko zima odpuści i warunki atmosferyczne będą sprzyjające będzie można przystąpić do remontów nawierzchni asfaltowych dróg gminnych. W styczniu 2017 roku Gmina Bralin wyłoniła wykonawcę cząstkowych remontów dróg asfaltowych na terenie gminy.

 • Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka w przedszkolu

Co słychać w przedszkolu?

Co słychać w Przedszkolu „Kwiaty Polskie” w Bralinie? W styczniu do dzieci przyjechali artyści z Teatru Takt ze sztuką „Dzidziuś”, a w kolejnym tygodniu przedszkolaki obchodziły Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka.

 

 

 • Podczas tegorocznych koncertów WOŚP w Bralinie

Raport ze sztabu WOŚP w Bralinie

25. Finał WOŚP organizowany przez Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Bralinie oraz Stowarzyszenie ARTwarium już za nami. W akcji uczestniczyło 20 wolontariuszy, którzy od wczesnych godzin rannych zbierali do puszek pieniądze na terenie gminy Bralin.

Zrobili teledyski dla Domowych Melodii

Wielki sukces młodzieży z Wieruszowa, Wielunia i Bralina – znany polski zespół Domowe Melodie zaakceptował i wypromuje oficjalnie ich pomysł na teledysk muzyczny do dwóch utworów.

 

 

 • Podczas kursu komputerowego

Pierwszy kurs komputerowy w gminie Bralin już za nami

Jeszcze pod koniec ubiegłego roku w Mnichowicach zrealizowany został projekt pod nazwą „Podnieś swoje cyfrowe kompetencje – to takie proste!”. Dzięki współpracy Gminy Bralin z firmą Trol InterMedia - realizatorem projektu 10-osobowa grupa zainteresowanych mieszkańców uczestniczyła i pomyślnie ukończyła bezpłatny kurs komputerowy.

 

 

 • logo WOŚP

25. Finał WOŚP w Bralinie

Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Bralinie oraz Stowarzyszenie ARTwarium zapraszają w najbliższą niedzielę, 15 stycznia 2017 r. na koncert 25. Finału WOŚP.

 • Pani Gertruda na spotkaniu w urzędzie gminy z okazji 100...

Zmarła najstarsza mieszkanka

6 stycznia 2017 roku zmarła najstarsza mieszkanka gminy Bralin i jednocześnie powiatu kępińskiego, pani Gertruda Famula z Goli. W dniu wczorajszym, 9 stycznia br. została pochowana na cmentarzu w Turkowach. W ostatnim pożegnaniu najstarszej mieszkanki uczestniczył wójt gminy Bralin oraz kierownik Urzędu Stanu Cywilnego. Zmarła w 2017 roku skończyłaby 106 lat.

 

 

 • Na Mistrzostwa Polski w Sławnie

Braliniacy na Mistrzostwach Polski w Kolarstwie Przełajowym

W miniony weekend, 7-8 stycznia 2017 r. w Sławnie odbyły się Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym. Zawodnicy i zawodniczki rywalizowali o biało-czerwone koszulki mistrzów Polski. Wśród nich była również czwórka kolarzy z UKS Sport Bralin: Maja Drelak, Milena Drelak, Kacper Kuropka i Karol Przewdzięk.

 

 

Kolędowanie w sanktuarium Na Pólku

W minioną niedzielę, 8 stycznia, po popołudniowej mszy świętej w sanktuarium Na Pólku laureaci V Festiwalu Kolęd i Pastorałek  zaprezentowali swoje talenty wokalne i muzyczne. Zimowa, mroźna aura mogła obecnym w sanktuarium przypominać atmosferę stajenki w Betlejem. Jednak piękne śpiewanie i głębokie treści płynące z wykonywanych przez laureatów konkursu kolęd, pastorałek i świątecznych utworów  zrekompensowały zimowe warunki atmosferyczne.

 

 

Ach, co za noc… w Zespole Szkół w Nowej Wsi Książęcej

5 stycznia br. społeczność Zespołu Szkół w Nowej Wsi Książęcej wystawiła dla mieszkańców przedstawienie o historii narodzin dzieciątka Jezus „Ach, co za noc…”. Premiera tego wydarzenia miała miejsce 22 grudnia ubiegłego roku.

 

 

 • Koncert galowy w 2016 roku

Gala Festiwalu Kolęd i Pastorałek już w najbliższą niedzielę

Już w najbliższą niedzielę, 8 stycznia 2017 roku w Sanktuarium Matki Boskiej Pólkowskiej w Bralinie, po mszy św. o godz.15.00. odbędzie się koncert galowy laureatów V Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Organizatorzy serdecznie zapraszają.

Diamentowe Gody państwa Mieszałów

60 lat temu państwo Salomea i Franciszek Mieszałowie z Działoszy zawarli związek małżeński. Z okazji Diamentowych Godów w piątek, 29 grudnia w 2016r. wójt gminy Bralin Roman Wojtysiak i kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Bralinie Marzena Urbańska przybyli do jubilatów z życzeniami.

Zaproszenie na jasełka do Nowej Wsi Książęcej

Społeczność Zespołu Szkół im. Ks. Michała Przywary i Rodziny Salomonów w Nowej Wsi Książęcej zaprasza na jasełka bożonoarodzeniowe. Jasełka wystawione zostaną w 5 stycznia 2017 roku (czwartek) o godz. 18.00 w sali gimnastycznej.

 • Sesja rady

XXXVIII sesja Rady Gminy Bralin

27 grudnia 2016r. odbyła się XXXVIII sesja Rady Gminy Bralin

 • ARTYSTA

Zajęcia w Świetlicy Profilaktyczno-Środowiskowej „Tęcza” w Bralinie

Zakończyły się Warsztaty Plastyczne „Artysta” zorganizowane dla dzieci w Świetlicy Profilaktyczno-Środowiskowej „Tęcza” w Bralinie.

 • Przedszkole wizualizacja

Uzyskaliśmy pozwolenie na budowę przedszkola z oddziałami żłobkowymi

W dniu 20 grudnia b.r. Gmina Bralin uzyskała długo oczekiwane pozwolenie na budowę budynku przedszkola z oddziałami żłobkowymi w Bralinie przy ul. Wiosennej

 • Sesja rady

XXXVII Sesja Rady Gminy Bralin

W dniu 16.12.2016r. odbyła się XXXVII Sesja Rady Gminy Bralin

 • Spotkanie z sołtysami

Świąteczno-noworoczne spotkanie Wójta Gminy Bralin z sołtysami gminy Bralin

16 grudnia 2016r. odbyło się w Urzędzie Gminy Bralin uroczyste spotkanie świąteczno-noworoczne wójta Romana Wojtysiaka z sołtysami sołectw naszej gminy

 • Festiwal Kolęd

V Powiatowy Festiwal Kolęd i Pastorałek

15 grudnia 2016r w świetlicy Tęcza w Bralinie odbył się V Powiatowy Festiwal Kolęd i Pastorałek. Festiwal zorganizowała  Szkoła Podstawowa w Bralinie przy ścisłej współpracy Urzędu Gminy w Bralinie, Starostwa Powiatowego w Kępnie oraz Księży Parafii pod wezwaniem św. Anny w Bralinie.

 • Strażacy pomagają nie tylko ludziom

Strażacy pomagają nie tylko ludziom

Od 6 grudnia druhowie z OSP w Bralinie we współpracy z przytuliskiem w Krzyżownikach,organizują świąteczną zbiórkę rzeczy dla psów.

 • Mikołajki 2016

Mikołajki w Gminie Bralin

Mikołajki w Gminie Bralin

 • Przebudowa drogi w Weronikopolu

Inwestycja drogowa w Weronikopolu

Dobiegła końca długo oczekiwana inwestycja polegająca na przebudowie drogi powiatowej o nawierzchni z płyt betonowych w Weronikopolu.

 • Dzień Seniora

Dzień Seniora w Taborze Wielkim

Spotkanie Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Taborze Wielkim.

 • Parking przy szkole

Parking przy Szkole Podstawowej w Bralinie oddany do użytku

W ubiegłym tygodniu został oddany do użytku parking przy Szkole Podstawowej w Bralinie

 • Przebudowa dróg dojazdowych

W trosce o drogi gminne

Gmina Bralin złożyła wniosek do Marszałka Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu na przebudowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych

 • Zapobiegajmy pożarom

Podsumowanie konkursu „Zapobiegajmy pożarom”

29 listopada 2016r. w sali posiedzeń Urzędu Gminy Bralin odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Zapobiegajmy Pożarom”, którego organizatorem był Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Bralinie oraz Gmina Bralin.

 • Spotkanie autorskie

Survival i dobra książka Krzysztofa Petka

1 grudnia br. Biblioteka Publiczna w Bralinie gościła Krzysztofa Petka, autora cyklu popularnych wśród młodzieży książek sensacyjno-przygodowych, dziennikarza, podróżnika, reportażystę, organizatora wypraw i szkół przetrwania.

 • Wieczór poetycki

Wieczór poetycki „Bralińskie spotkania z poezją- Ojczyzna”

28. listopada o godz. 17.30 w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Bralinie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie - wieczór poetycki...

 • Projekt z klasą

Zagłosuj na projekt gimnazjalistów

Grupa młodzieży z Gimnazjum w Bralinie zgłosiła się do VII edycji ogólnopolskiego konkursu „Projekt z klasą”.

 • Młodzi regionaliści nagrodzeni

Młodzi regionaliści nagrodzeni

Troje uczniów Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Bralinie zostało laureatami konkursu „Promujemy dziedzictwo regionu” w ramach projektu „Bliżej domu 2016 – edukacja regionalna w południowo-wschodniej Wielkopolsce”. Organizatorem przedsięwzięcia było kaliskie Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych

 • 36 sesja Rady

XXXVI sesja Rady Gminy Bralin

W dniu 22 listopada 2016r. odbyła się XXXVI sesja Rady Gminy Bralin zwołana na wniosek Wójta Romana Wojtysiaka

 • Jubileusz 96

Jubileusz 96. urodzin

W piątek, 18 listopada 2016r. doniosły jubileusz 96. urodzin obchodziła Pani Cecylia Hałupka z Bralina

 • Podaruj pluszowego misia

Podarujmy pluszowego misia małym pacjentom - podsumowanie

25 listopada na całym świecie obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji Fundacja „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową” zorganizowała akcję „Podaruj misia pacjentom Przylądka Nadziei”

 • Polowanie dewizowe-zbiorowe

Polowanie dewizowe-zbiorowe

Zarząd Warszawskiego Koła Myśliwskiego nr 2, uprzejmie informuje, że w dniu 26.11.2016r. oraz 08.01.2017r. w obwodzie 497 odbędzie się polowanie dewizowe-zbiorowe

 • Konkurs recytatorski

Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej

18 listopada odbył się Międzygminny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej pod patronatem Wójta Gminy Bralin Romana Wojtysiaka.

 • Podaruj pluszowego misia

Podarujmy pluszowego misia małym pacjentom Przylądka Nadziei we Wrocławiu

25 listopada na całym świecie obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji Fundacja „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową” zorganizowała akcję „Podaruj misia pacjentom Przylądka Nadziei”

 • Planetarium apollo

PLANETARIUM APOLLO

W dniu 16.11.2016r. uczniowie  Zespołu Szkół w Nowej Wsi Książęcej odbyli niezwykłą podróż śladami kosmosu

 • Wodomierze

Pamiętajmy o instalacjach wodociągowych i wodomierzach

W związku z nadchodzącą zimą przypominamy o zabezpieczeniu wodomierzy oraz wewnętrznych instalacji wodociągowych przed mrozem i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi występującymi w trakcie pory zimowej...

 • Pielgrzymka sołtysów

Pielgrzymka sołtysów

Grupa sołtysów i samorządowców z powiatu kępińskiego w dniu 11 listopada br. udała się na pielgrzymkę sołtysów do Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu.

 • Youth 4 Film

Młodzi filmowcy na planie

W Zakopanem miał miejsce finał tegorocznego projektu "ART-laboratorium, czyli przestrzeń dla młodych". Młodzież która zwyciężyła w Przeglądzie Filmów Krótkometrażowych Youth 4 Film z Wieruszowa oraz Wielunia przez cztery dni uczestniczyła w autorskiej produkcji filmowej.

 • 11 listopada

Obchody Święta Niepodległości

11 listopada, w Nowej Wsi Książęcej odbyły się  gminne uroczystości upamiętniające 98. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległego bytu państwowego...

 • Zawodnicy UKS Sport Bralin

Co słychać w bralińskiej szkółce kolarskiej

W Bralinie drugi rok działa szkółka kolarska, która prowadzona jest przez Uczniowski Klub Sportowy Sport Bralin. Dzieci ze szkoły podstawowej mają możliwość rozwijania swojej aktywności ruchowej w dyscyplinie sportowej, jaką jest kolarstwo MTB. W UKS Sport Bralin obecnie trenuje prawie trzydziestoosobowa grupa młodych ludzi, nie tylko z gminy Bralin, bo póki co możliwość uprawiania kolarstwa przez dzieci i młodzież w powiecie kępińskim stworzona jest tylko w Bralinie.

 • Złote Gody

Złote Gody w gminie Bralin

Małżonkowie, którym życie tego nie poskąpiło i dało możliwość przeżycia ze sobą pół wieku, nagradzani są medalem "Za długoletnie pożycie małżeńskie" przyznawanym przez Prezydenta RP...

 • Herb Bralina

Oświadczenie Wójta Gminy Bralin z dnia 9 listopada 2016 roku

Oświadczenie

Wójta Gminy Bralin

z dnia 9 listopada 2016 roku w sprawie wyjaśnień dotyczących łączenia funkcji wójta z pracą w Państwowym Gospodarstwie Leśnym „Lasy Państwowe”.

 • Wioletta Piasecka

Spotkanie autorskie z bajkopisarką Wiolettą Piasecką

W dniu 7 listopada br wiele miłych wrażeń i radości dostarczyły młodym czytelnikom spotkania autorskie z tajemniczą bajkopisarką - Wiolettą Piasecką...

 • 11 listopada

ZAPROSZENIE

Wójt Gminy Bralin serdecznie zaprasza na uroczystość 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległość

Budowa parkingu przy Szkole Podstawowej w Bralinie

Przebudowa utwardzenia powierzchni gruntu przed budynkiem Szkoły Podstawowej

 • Spotkanie z sołtysami

Spotkanie Wójta Gminy Bralin z sołtysami

W dniu 4.11.2016r. odbyło się w Urzędzie Gminy kolejne spotkanie wójta z sołtysami. Są to spotkania cykliczne, w czasie których gospodarz gminy przedstawia i omawia w bardzo szczegółowy sposób problematykę gospodarczo-społeczną i kulturalno-oświatową, dotyczącą naszej gminy.

Możliwość otrzymania pomocy żywnościowej

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020 współfinansowego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD)

 • Wielka gala filmowa i łączenie sąsiadów

Wielka gala filmowa i łączenie sąsiadów

Za nami Gala Przeglądu Filmów Krótkometrażowych Youth 4 Film z udziałem młodzieży z czterech centrów kultury.

 • Dzień Patrona

Dzień Patrona w Nowej Wsi Książęcej

28 października odbyły się w Zespole Szkół w Nowej Wsi Książęcej uroczyste obchody Dnia Patrona.

 • Liczenie zwierzyny

Inwentaryzacja dziekiej zwierzyny w związku z zagrożeniem afrykańskim pomorem świń

Z uwagi na działania zmierzające do ograniczenia rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń na obszarze Polski oraz w związku z rekomendacjami Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w tym zakresie zarządzono wykonanie inwentaryzacji dzikiej zwierzyny

 • Sesja rady

Obrady XXXV sesji Rady Gminy Bralin

26 października 2016r. odbyła się XXXV sesja Rady Gminy Bralin.

 • DEN Przedszkole

Dzień Edukacji Narodowej w Przedszkolu „Kwiaty Polskie” w Bralinie

Dzień Edukacji Narodowej w Przedszkolu „Kwiaty Polskie” w Bralinie.  Spotkanie odbyło się 21 października 2016r. w restauracji „Złoty Kłos” w Bralinie.

 • Gołębie pocztowe

Obrady Zarządu Sekcji Bralin Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych.

W dniu 22 października 2016r. odbyło się w Bralinie posiedzenie Zarządu Sekcji Bralin Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych. 

 • 105. urodziny

Najstarsza mieszkanka powiatu kępińskiego obchodziła swoje 105. urodziny.

Najstarsza mieszkanka powiatu kępińskiego - Pani Gertruda z Goli - obchodziła swoje 105. urodziny.

 • Mistrostwa w Biegach Przełajowych

Mistrzostwa Powiatu w Drużynowych Biegach Przełajowych szkół podstawowych i gimnazjalnych

20 października 2016r. w Czerminie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Drużynowych Biegach Przełajowych szkół podstawowych i gimnazjalnych w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej i Gimnazjady XVIII 2016/2017.

 

 

 • Dzień Edukacji Narodowej

„Bo gdzie jeszcze uczniom tak dobrze jak tu? Tylko w Bralinie”

14 października corocznie obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej, święto to upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej. Polskie Święto Oświaty i Szkolnictwa uroczyście obchodzone było również 17 października 2016 r. w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Bralinie.

 

 

 • Jesienna zbiórka gabarytów

Jesienna zbiórka „gabarytów’’

Zawiadamiamy, iż przed nami kolejna zbiórka odpadów wielkogabarytowych, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz zużytych opon z samochodów osobowych.

 

 

Kanalizacja w Mnichowicach

17 października br. Wójt Gminy Bralin Roman Wojtysiak podpisał umowę na realizację zadania pn. „Budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Mnichowice – I etap”.

 

 

Wybory uzupełniające do Rady Gminy Bralin przeprowadzone w dniu 16. października 2016r.

Dnia 16.10.2016r. odbyły się wybory uzupełniające do Rady Gminy Bralin. Frekwencja była wysoka i wyniosła nieco ponad 70%. Mandat radnego zostanie powierzony Panu Krzysztofowi Sutowiczowi.

 

 

 • Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej w placówkach oświatowych gminy Bralin

13.10.2016r. odbyły się w Gimnazjum im. Polskich Noblistów i w Zespole Szkół im. ks. Michała Przywary i Rodziny Salomonów w Nowej Wsi Książęcej uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

 

 

 • Podczas posiedzenia Zarządu Oddziału Rejonowego

Zarząd Oddziału Rejonowego PZERiI podsumował działalność w I półroczu 2016 roku

7 października w siedzibie przy ulicy Wrocławskiej odbyło się statutowe posiedzenie zarządu oddziału, w którym wzięli udział członkowie oraz zaproszeni goście. Najważniejszym punktem programu było sprawozdanie z działalności zarządu przygotowane przez  kol. Alojzego Leśniarka.

 

 

 • Otwarcie Remizy Strażackiej

Otwarcie remizy strażackiej Ochotniczej Straży Pożarnej w Taborze Wielkim

W dniu 8 października 2016r. odbyła się w Taborze Wielkim uroczystość otwarcia nowej Remizy Strażackiej dla miejscowej jednostki OSP. W uroczystości brali udział liczni zaproszeni goście, zaprzyjaźnione jednostki OSP z terenu Gminy Bralin i z innych gmin.

 

 

 • Świetlica Tęcza

Warsztaty plastyczne „ARTYSTA”

W październiku 2016r. w Świetlicy Profilaktyczno-Środowiskowej „Tęcza” w Bralinie i w Zespole Szkół w Nowej Wsi Książęcej rozpoczną się warsztaty plastyczne pn. „ARTYSTA” przeznaczone dla dzieci szkół podstawowych. Podczas zajęć prowadzonych przez doświadczoną instruktorkę uczestnicy będą odkrywać i pogłębiać zainteresowania plastyczne (różnorodne techniki, formy i metody pracy z tworzywem plastycznym, poznawać będą różnorodne materiały)

 

 

 • Sztafetowe Biegi Przełajowe w Czerminie

Powiatowe Sztafetowe Biegi Przełajowe w Czerminie

Wraz z początkiem roku szkolnego ruszyła również rywalizacja sportowa. 6 października 2016 r. w Czerminie odbyły się  Powiatowe Sztafetowe Biegi Przełajowe. Organizatorem jak co roku było: Starostwo Powiatowe w Kępnie, Urząd Gminy Bralin oraz Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Bralinie. Pogoda nie sprzyjała uczestnikom. Ciemne deszczowe chmury przez cały czas fundowały obfite krople deszczu, ale słowa, którymi  przywitał organizator Wiesław Klaczyński nauczyciel wychowania fizycznego gimnazjum w Bralinie oraz duch sportowej rywalizacji szybko podgrzały atmosferę.

 • Podczas podpisania umowy

Inwestycja drogowa w Weronikopolu

Jeszcze w październiku ruszą roboty budowlane na drogach w sołectwie Weronikopole. Po zakończonych procedurach przetargowych 6 października br. nastąpiło podpisanie umowy z wykonawcą robót.